reklamı kapat

POPÜLER

PC satışlarında rekor düşüş

Tablet ve akıllı telefonların yükselişinin getirisi olarak PC pazarının küçülmekte olduğu bilinen bir gerçek. IDC‘nin son raporuna göre tüm dünyada 2015 yılı son çeyrekte PC satışları, 2008’den beri en düşük seviyesine ulaşmış durumda.

Pazar araştırma şirketi IDC‘nin dün yayınlanan raporuna göre 2015 dördüncü çeyrek global PC satışları, toplamda 71,9 milyon adede ulaşırken önceki yıla oranla yüzde 10,6’lık düşüş gerçekleşti. Toplam sevkiyat beklenen seviyelerde olsa da 300 milyon adetlik satışın altına düşen 2015 yılı, PC pazarının 2008’den beri geldiği en düşük seviyeyi ifade ediyor. Pazarın bu durumuna ilişkin, akıllı telefon ve diğer mobil cihaz satışlarındaki artışın etkili olduğu ortada.

IDC-rapor
Rapora göre tüm 2015 yılında olduğu gibi sadece 2015 dördüncü çeyrekte de liderliğini koruyan üretici Lenovo oldu. Pazar payının yüzde 20’sine sahip olan Lenovo, dördüncü çeyrekte 15,4 milyona yakın adet bilgisayar satışı gerçekleştirdi.

HP, 14 milyonu geçen satış rakamıyla yılı ikinci sırada kapatırken, onu Dell ve Asus takip ediyor. Asus’un ardından dördüncü sırada yer alan Apple, tüm yılı kapsayan istatistiklere bakıldığında Asus’un önüne geçiyor. Rapora göre Apple, global olarak son çeyrekte pazar payını yüzde 7,9’a, tüm yılda ise yüzde 7,5’e yükseltti.

PC kapsamına alınmayan takıp çıkarılabilir klavyeli tablet veya dizüstülerden de (Windows veya Android işletim sistemli cihazlar) bahsedilen rapora göre eğer bu cihazların pazar hacmi de PC’ye dahil edilseydi son çeyrekeki orana altı puan daha eklenecekti. IDC analizcilerinin ifadelerine göre, ayrılabilir klavyeli (Microsoft Surface gibi) cihazların satışlarının artması, 2016’daki PC pazarını çok daha fazla etkileyecek.

YORUMLAR