reklamı kapat

POPÜLER

Mobil uygulama pazarının hakimi yine App Store

IDC, mobil uygulama pazarının son durumunu ve pazardaki dengeleri gösteren 2015 raporunu açıkladı. Rapora göre akıllı telefon satışlarındaki düşüşe ve uygulama indirme sayılarının genel olarak azalmasına rağmen mobil uygulama gelirlerinde artış görülüyor.

IDC’nin mayıs ayının ikinci haftası yayınladığı raporuna göre dünya çapındaki mobil cihaz sahipleri 2015’te 156 milyara yakın uygulama indirdi ve 34,2 milyar dolar doğrudan gelir üretti. IDC’nin ön görüsü ise indirilen uygulama sayısının 2020 yılında 210 milyarı, doğrudan gelirin ise 57 milyar doları aşacağı yönünde.

Rapora göre Apple, App Store ekosistemiyle 2015 küresel gelirinin yüzde 58’ine sahip oldu. Yıldan yıla yüzde 36’lık bir artışa imza atan Apple’ın karşısında Google Play’in küresel gelirden payı ise yüzde 36 oldu. App Store’dan indirilen uygulama sayısı tüm indirme sayısını yüzde 15’ini oluştururken Google Play’den indirilen uygulamalar pastanın yüzde 60’lık dilimini oluşturuyor.

Elbette Androidli akıllı cihaz sayısı Apple ürünlerinden çok daha fazla olduğu için bu paylaşım gayet normal görünüyor. Google hem indirme sayısı hem de gelirde yılda yıla artış kaydetse de gelir elde etme anlamında Apple’ın gerisinde ve rapora göre App Store, Google Play’i domine etmeye 2016’da da devam edecek.