reklamı kapat

POPÜLER

Hindistan’a 10 milyar dolarlık iPhone fabrikası kuruluyor

Bir süredir Hindistan ile yakın temas halinde bulunan Apple, ülkeye büyük bir yatırım yapmaya hazırlanıyor. Apple‘ın cihazlarını geliştiren Foxconn, iddialara göre Hindistan’da dev bir üretim merkezi kuruyor. 

Maliyeti 10 milyar dolar olacağı söylenen fabrikanın 1.200 dönümlük arazide konumlanacağı söyleniyor. Foxconn‘un fabrikanın yeri için birçok farklı bölgeyi değerlendirdiği ancak sonunda Maharaştra bölgesinde karar kıldığı belirtiliyor. 2020 yılına kadar Hindistan’da yaklaşık 10 ile 12 adet arası Foxconn fabrikasının açılması hedefleniyor. Fabrika dışında Haydarabad şehrinde Apple’ın bir de geliştirme merkezi açacağı belirtiliyor. 25 milyon dolara mal olacak olan merkezin yıl içerisinde hazır olacağı ve 150 çalışana ev sahipliği yapacağı da söylenenler arasında yer alıyor. Merkezin kurulması için 4.500 kişinin çalışacağı söyleniyor.

Daha önce Hindistan’da mağaza açma izni alan Apple, ikinci el iPhone’ların satışını yapmak istediğinde ise engelle karşılaşmıştı. Cupertinolu şirketin Hindistandaki atılımlarıyla birlikte iPhone satışlarının Hindistan’da daha fazla artması bekleniyor. Tim Cook’un gelecekte Çin’le aynı konuma geleceğini düşündüğü Hindistan’ın Apple’ın pazar payına nasıl bir katkı sağlayacağını zaman gösterecek.