reklamı kapat

POPÜLER

uygulama

2021’de uygulama ve oyunlar için ne kadar harcama yapıldığı açıkladı

Sektörün önemli veri kaynaklarından olan SensorTower, 2021’de mobil uygulama ve oyunlar için ne kadar harcama yapıldığı açıkladı.

SensorTower verilerine göre 2021’de mobil uygulama ve oyunlara (iOS ve Android) tam 133 milyar dolar para harcadık. Bu konuda 2020’ye oranla iOS tarafında yüzde 17’lik, Android tarafında ise yüzde 23’lük bir büyüme görüldü.

2021’de spesifik olarak mobil oyunlara (iOS ve Android) 89 milyar dolar para harcadık. Bu konuda 2020’ye oranla iOS tarafında yüzde 10’luk, Android tarafında ise yüzde 16’lık bir büyüme görüldü.

SensorTower bugün uygulama özelinde toplam gelir konusunda da bilgi verdi. Kaynağa göre genel olarak en çok gelir elde eden uygulama TikTok oldu. App Store özelinde de en çok kazanan TikTok olurken, Play Store tarafında liderlik Google One’a gitti. Oyun tarafında ise gelir konusunda genel lider PUBG Mobile oldu. App Store ve Play Store’un liderleri ise sırasıyla Honor of Kings ile Coin Master oldu.

SensorTower’a göre 2021’de en çok indirilen uygulama TikTok oldu. App Store özelinde de liderlik TikTok’ta kalırken, Play Store’un lideri Facebook oldu. Oyun tarafında en çok indirilen oyun ise Garena Free Fire oldu. App Store ve Play Store’un liderleri ise sırasıyla PUBG Mobile ile Garena Free Fire oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple kısa süre önce kendi uygulama verilerini paylaşmıştı

Apple tarafından seçilen 2021 App Store Award Winners kazananların özelinde yılın iPhone uygulaması çocuklara özel hazırlanan Toca Life World oldu. Yılın iPad uygulaması ödülü ise video düzenleme konusunda en iyilerden LumaFusion için verildi. Uygulama bu ödülü sonuna kadar hakketti. Yılın iPhone oyunu League of Legends: Wild Rift olurken, yılın iPad oyunu MARVEL Future Revolution oldu.

2021’de en çok indirilen ücretsiz iPhone uygulaması TikTok, en çok indirilen ücretli iPhone uygulaması ise Procreate Pocket oldu. En çok indirilen ücretsiz iPhone oyunu Among Us! olurken, en çok indirilen ücretli iPhone oyunu ise Minecraft oldu.

2021’de en çok indirilen ücretsiz iPad uygulaması YouTube, en çok indirilen ücretli iPad uygulaması ise Procreate oldu. En çok indirilen ücretsiz iPad oyunu Among Us! olurken, en çok indirilen ücretli iPad oyunu ise Minecraft oldu. Apple Arcade oyun abonelik servsinin en popüleri ise The Oregon Trail olarak açıklandı.

İlginizi Çekebilir

OnePlus’ın arkası renk değiştirebilen modeli