reklamı kapat

POPÜLER

app store play store

Açıklanan son rakamlarla App Store ve Play Store’un akıl almaz gelirleri

Artık akıllı telefon kullanmayan neredeyse kalmamış durumda. Hal böyle olunca akıllı telefonların merkezinde yer alan uygulama marketleri App Store ve Play Store da büyümeye devam ediyor. Bu marketlerin elde ettiği gelir ise gerçekten akıl almaz bir seviyeye ulaşmış durumda.

SensorTower‘ın açıkladığı 2018’in ilk yarısı sonuçlarına göre App Store ve Play Store‘un toplam gelirleri 34 milyar doları geçmiş durumda. 2017’nin ilk yarısına göre gelirleri tam yüzde 27.8 oranında artıran marketler, gerçekten inanılmaz bir pazar oluşturuyor. Liderlik 22.6 milyar dolar ile Apple App Store‘da yer alırken, Google Play Store 11.8 milyar dolarda kalmış görünüyor. Ancak genel büyüme noktasında yüzde 29.7’lik değerle Google’ın marketi önde yer alıyor. Apple’ın uygulama marketi 2017’ye oranla yüzde 26.8 büyüme gerçekleştiriyor. Uygulama indirme verilerinde ise Play Store’un 36 milyar ile açık ara bir liderliği bulunuyor. Bunun arkasında Android’in çok daha büyük bir kitle tarafından kullanılması yatıyor. App Store burada 15 milyar indirmede kalmış görünüyor. İki market de 2017’nin ilk yarısına göre uygulama indirme sayılarını artırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

app store play store

App Store ve Play Store sürekli olarak büyüyen bir ekonomi

SensorTower ayrıca oyun gelirlerini de paylaşmış durumda. Buna göre 2018’in ilk yarısında Apple tarafı 16.3 milyar dolar, Google tarafı ise 10.3 milyar dolar oyun geliri elde etmiş. 2017’ye oranla oyun gelirlerinin yüzde 19.1 oranında artıran marketler, indirme konusunda yüzde 11.2’lik bir artış görmüş. 2018’in ilk çeyreğinde iOS için 4.5 milyar oyun, Android içinse 15 milyar oyun indirmesi yapılmış.

İlgili Video

Apple’dan eleştirel market reklamı