reklamı kapat

POPÜLER

Play Store App Store uyuglama market

2019’un ilk yarısında uygulama alımına harcanan devasa miktar

Android cihazların uygulama marketi Play Store ve Apple cihazların uygulama marketi App Store içerisinde uygulama için harcanan miktar ortaya çıktı.

Akıllı cihazların merkezini uygulama marketleri oluşturuyor. Milyonlarca farklı uygulama ve oyuna ev sahipliği yapan marketler, kendi içlerinde devasa bir ekonomi oluşturuyor. İşte bu ekonomiyle alakalı yeni veriler paylaşıldı. Araştırma şirketi SensorTower, 2019’un ilk yarısında kullanıcıların Play Store ve App Store içerisinde uygulama satın almak için tam 40 milyar dolar harcama yaptığını yayımladı. Play Store tarafında yapılan harcama 2018’in aynı dönemine oranla yüzde 19.6 artarak 14.2 milyar dolara ulaştı. App Store ise yüzde 13.2’lik bir artışla şimdiye kadar tam 25.5 milyar dolarlık gelir sağladı. Aşağıda da açıkça görebileceğiniz üzere Play Store’un oldukça önünde yer almaya devam eden App Store, hem geliştiricilere hem de Apple’a milyarlar kazandırıyor. Her iki market içerisinde de en çok harcama oyunlara yapılırken, SensorTower toplam indirme rakamını da veriyor. Buna göre Android tarafında 41.9 milyar, iOS tarafında ise toplam 14.8 milyar indirme yapılmış. Bunun toplamı 56.7 milyar uygulama oluyor ve bu da 2019’un ilk bölümü için inanılmaz görünüyor.

Play Store App Store uyuglama market
Play Store App Store uyuglama market
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SensorTower kısa süre önce Play Store ve App Store rekabetine yönelik başka bir paylaşım yapmıştı

En çok kazanan ilk 100 uygulama yayıncısı üzerinden yapılan 2019 ilk çeyrek araştırmasına göre App Store tarafı Play Store’a nazaran tam yüzde 64 daha çok gelir getiriyor. En çok kazanan ilk 100 uygulama geliştiricinin her iki market toplamında -sadece ilk çeyrek için- 130 milyon dolar kazandığını belirten SensorTower, Android tarafının 51 milyon dolar, iOS tarafının ise 84 milyon dolar düzeyinde olduğunu gösteriyor. İlk 100 için farkın 2014 yılından bu yana sürekli olarak arttığını da gözler önüne seren firma, kazanç konusunda Apple tarafının daha karlı bir seçenek olduğunu bir kez daha karşımıza çıkarmış oluyor.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın Play Store’a gönderme yapan reklamı