reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen ID.R Goodwood

Volkswagen I.D. R, 20 yıllık Goodwood rekorunu kırdı [İzle]

Tamamen elektrikli pist otomobili Volkswagen I.D. R, Nurburgring ve Pikes Peak rekorları sonrasında bir başarıya daha imza attı. Goodwood rekoru da geride kaldı.

2019 Goodwood Hız Festivali kapsamında tura çıkan Romain Dumas kontrolündeki Volkswagen I.D. R, elde ettiği 41.18‘lik derecesi ile 20 yıllık tur rekorunu kırmayı başardı. Daha önceki rekor 1999 yılında McLaren-Mercedes MP4/13 Formula 1 aracıyla attığı 41.6’lık turla Nick Heidfeld‘da yer alıyordu. Önümüzdeki günlerde başka denemelere de çıkacağı belirtilen tamamen elektrikli yarış aracı, geçtiğimiz yıl 1.86 km’lik Goodwood turunda 43.86 saniye derece elde etmeyi başarabilmişti. Bu süreci ciddi şekilde geliştiren araç, yeni denemelerde zamanı daha da aşağıya çekebilir deniyor. Kırılan rekor turu için yukarıda izleyebileceğiniz videoyu yayımlayan Goodwood, bu yıl VolkswagenI.D. R’ın damgasını vurduğu bir etkinlik olacak gibi görünüyor. Etkinlik kapsamında başka tamamen elektrikli modellerin de rekor için yola çıkacağı belirtiliyor.

Volkswagen ID.R Goodwood
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen I.D. R, Pike Peaks rekorunu da kırmıştı

Yine Fransız sürücü Romain Dumas tarafından kullanılan otomobil, zorlu etabı tam 7:57.148 dakikalık nefes kesen bir zamanla tamamlamayı başarmıştı. Toplam ağırlığı 1.100 kilogramın da altında olan araç, hatırlamak adına tam 680 beygir güç ve 650 Nm tork üretiyor. 43 kWh’lik bir bataryayı bünyesinde barındıran araç, saatte 100 kilometre hıza sadece 2,25 saniyede çıkıyor. Dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olan araç, aerodinamik sistemini Porsche’den ödünç alıyor. Tam anlamıyla bir performans canavarı sayılan otomobil, geleceğin çok daha hızlı olacağını tekrar tekrar gözler önüne seriyor.