reklamı kapat

POPÜLER

Elektrikli McMurtry Speirling

Elektrikli McMurtry Speirling, Goodwood rekorunu kırdı [Video]

2021 yılında da Goodwood katılımı gerçekleştiren tamamen elektrikli McMurtry Speirling, 2022’de büyük bir rekor kırdı.

2019 Goodwood Hız Festivali kapsamında tura çıkan Romain Dumas kontrolündeki Volkswagen I.D. R, elde ettiği 39.9 saniyelik derecesi ile 20 yıllık tur rekorunu kırmayı başarmıştı. Daha önceki rekor 1999 yılında V10 motorlu McLaren-Mercedes MP4/13 Formula 1 aracıyla attığı 41.6‘lık turla Nick Heidfeld‘da yer alıyordu. Şimdi ise rekor bir kez daha elde değiştirdi. Eski F1 pilotu Max Chilton tarafından kontrol edilen McMurtry Speirling, 39.08’lik derecesi ile rekorun yeni sahibi oldu. Yukarıda izleyebileceğiniz 1,86 km uzunluğundaki tur, ilk bakışta gerçek değilmiş gibi görünüyor. Bunun arkasında aracın getirdiği gerçekten inanılmaz yüksek hız bulunuyor. Speirling, 0’dan 100 km/s hıza sadece 1,5 saniyede çıkabiliyor.

Bu rekorun ve yüksek performansın arkasında esasen bir daha önce de gördüğümüz “fan” yer alıyor. Speirling, bu altına konumlandırılan fan ile yere vakum yaparak adeta yapılıyor ve böylece inanılmaz yüksek hızlarda viraj alabiliyor. Tam olarak 2.000 kg’dan fazla yere basma gücü uygulayan 1.000 kg ağırlığındaki araç, ufak gövdesine rağmen asfalt üzerinde bir roket gibi yol alabiliyor.

Speirling, hesaplamalara göre bir F1 aracının 240 km/s hızda ürettiğinden daha yüksek yere basma gücünü, kalkar kalkmaz sunabiliyor. Yani bu araçta yere basma gücü ile hız arasında direkt bir bağlantı bulunmuyor, fan sayesinde her hız seviyesinde çok yüksek oranda yere basma gücü elde edilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

McMurtry Speirling, aktarıldığı kadarıyla sadece Goodwood rekoru ile yetinmeyecek. Araç ile Volkswagen I.D. R‘ın elindeki birçok başka rekorun da kırılmaz istendiği aktarılıyor. Takip etmeye devam edeceğimiz aracın yayınlanan Goodwood rekor turunu sayfanın en üstünde izleyebilirsiniz.

McMurtry Speirling ve Goodwood rekoru yanında bu da ilginizi çekebilir: Uçan otomobil modellerinin öncüsü