reklamı kapat

POPÜLER

M2 işlemcili 13 inç MacBook Pro

M2’li 13 inç MacBook Pro için 256 GB SSD hızı düşük çıktı

WWDC22 kapsamında tanıtılan M2 işlemcili 13 inç MacBook Pro için ilk incelemeler sonrasında ilginç bir durum ses getirdi.

Şu an Türkiye’de de elde edilebilen M2 işlemciye sahip 13 inç MacBook Pro, en altta 256 GB SSD ile alınabiliyor ve bu SSD birimi M1’li 13 inç MacBook Pro’dakinden daha yavaş çalışıyor. Disk Speed Test uygulamasında M2’li Pro’nun 256 GB SSD birimi 2.900 okuma ve 2.215 yazma puanlarını alıyor. M1’li Pro’nun 256 GB SSD’si ise 1.446 okuma ve 1.463 yazma puanlarını alıyor. Peki bu ciddi farkın arkasında ne yer alıyor? Apple bu durumu bir yazılım güncellemesi ile ortadan kaldırabilir mi? Bunun cevabı hayır. M2’li modelin içini açanlar, üründeki depolama biriminde tek bir NAND çipin yer aldığını buldu. M1’li modelin 256 GB sürümünde ise çift NAND çip (128×2) yer alıyor. Bu sayede eski model daha yüksek performans sunabiliyor. Şimdilik henüz satışa sunulmayan M2’li MacBook Air’de durumun nasıl olduğu bilinmiyor.

Bu durum yüzünden M2 işlemciye sahip 13 inç MacBook Pro almak isteyen birçok kişi, 256 GB yerine 512 GB SSD’li versiyonu tercih etmek isteyecek. Ancak bu ucuz olmayacak. Türkiye’de bunun için ekstra olarak tam 4 bin TL verilmesi gerekiyor.

M2’li yeni 13 inç MacBook Pro için sunulan diğer depolama seçeneklerinde ise eskiye nazaran bir performans düşümü bulunmuyor. Apple’ın yeni 256 GB sürümü sadece tek bir NAND çip ile üretmesinin arkasında ise maliyeti düşürmek istemesi yer alıyor gibi görünüyor.

Çoğu kişinin sevmediği TouchBar’a sahip en güncel seçenek olan dizüstü, Türkiye’de maalesef tam 28 bin TL‘den başlıyor. Dizüstünün fiyatı 24 GB RAM ve 2 TB SSD gibi opsiyonlar ile beraber 52 bin TL‘ye kadar çıkıyor. Tüm detayları burada olan ürünü Apple kendisi şu şekilde özetliyor:

“Yeni MacBook Pro, yeni M2 çip sayesinde şimdi daha da becerikli. Aynı kompakt tasarımda 20 saate kadar pil ömrü1 ve üst düzey performansın sürekliliğini sağlayan aktif soğutma sistemi. Göz alıcı Retina ekran, stüdyo kalitesinde mikrofonlar ve FaceTime HD kamera gibi muhteşem özellikler. Karşınızda en kolay taşınabilen profesyonel laptopumuz.”

“Yeni M2 çipimizi dünyanın en popüler iki dizüstü bilgisayarı olan MacBook Air ve 13 inç MacBook Pro ile buluşturmanın heyecanını yaşıyoruz.” diyen Apple Global Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Greg Joswiak sözlerini şöyle sürdürüyor:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“M2 çipi temel alarak bütünüyle yeniden tasarlanan ve göz alıcı dört renk seçeneğiyle sunulan MacBook Air, daha büyük ekranı, daha güçlü kamerası ve tüm gün süren pil ömrüyle daha ince, daha hafif ve daha hızlı. Bu performansı ve özellikleri bir araya getiren, fansız tasarıma sahip böylesine ince ve hafif bir dizüstü bilgisayarı, yalnızca Apple çip ile oluşturabilirsiniz.

M2 çip, 13 inç MacBook Pro’da da yerini alıyor. İnanılmaz bir performans sağlayan bu çip, sahip olduğu ProRes hızlandırma, 24 GB’a kadar bellek ve 20 saate kadar pil ömrü özellikleriyle en kolay taşınan profesyonel dizüstü bilgisayarımızı daha da mükemmelleştiriyor.”

M2 işlemcili 13 inç MacBook Pro yanında bu da ilginizi çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca