reklamı kapat

POPÜLER

M2 işlemci MacBook Air

M2 işlemcili MacBook Air modelinin 256GB SSD’si de ciddi oranda yavaş çıktı

WWDC22 etkinliği kapsamında tanıtılan M2 işlemcili MacBook Air için yurt dışı merkezli ilk incelemeler ile bir konu netlik kazandı.

M2 işlemcili 13 inç MacBook Pro ile beraber tanıtılan M2 işlemcili MacBook Air, artık Türkiye dahil birçok pazarda elde edilebiliyor. Modelin en düşük versiyonu 25.999 TL seviyesinde. En yüksek donanımlar (24 GB RAM + 2 TB SSD) seçildiği zaman fiyat 52.299 TL‘ye kadar çıkıyor. Modelin uzun vadeli kullanım için en mantıklı versiyonu olan 16 GB RAM’e sahip 512 GB SSD’li sürümü ise 36.299 TL fiyata sahip. Yeni nesil MacBook Pro’ları andıran ekran çentikli dizüstü bilgisayar, maalesef SSD konusunda üzücü bir duruma sahip. Yapılan incelemeler ile kanıtlandığı üzere, aynı M2 işlemcili 13 inç MacBook Pro modelinde de olduğu gibi M2 işlemcili MacBook Air’in 256 GB’lık SSD depolama birimi, yerini aldığı M1 işlemcili MacBook Air’in 256 GB’lık SSD depolama biriminden daha yavaş çalışıyor.

Örneğin Blackmagic Disk Speed Test uygulamasında yapılan 5GB’lık aktarım testi kapsamında dizüstünün 512 GB SSD’li versiyonu 2.187 MB/s yazma ve 2.824 MB/s okuma hızlarına ulaşıyor. 256 GB SSD’li sürüm ise 1.573 MB/s okuma ve 1.536 MB/s yazma değerleri veriyor. Peki bu ciddi farkın arkasında ne yer alıyor? Apple bu durumu bir yazılım güncellemesi ile ortadan kaldırabilir mi?

Bunun cevabı M2 Pro’da da söylediğimiz gibi hayır. M2’li Air’in 256 GB depolama biriminde tek bir NAND çip yer alıyor. Bilgisayarın 512 GB sürümünde ise çift NAND çip yer alıyor. Bu sayede 512 GB versiyon, 256 GB’a oranla daha yüksek veri aktarım performansı sunabiliyor. Bu fark yapılan testlere göre bazı durumlarda aktarım yanında genel performansa da hatırı sayılır bir olumsuz etki ediyor.

Model için Apple şu kısa özeti geçiyor: “MacBook Air, göz alıcı dört renk seçeneğiyle sunulan inanılmaz ince, yeni bir tasarıma, daha geniş 13,6 inç Liquid Retina ekrana, 1080p HD kameraya, MagSafe şarja ve daha birçok özelliğe sahip.”

Bu ürün ve M2 işlemcisi hakkında “Yeni M2 çipimizi dünyanın en popüler iki dizüstü bilgisayarı olan MacBook Air ve 13 inç MacBook Pro ile buluşturmanın heyecanını yaşıyoruz.” diyen Apple Global Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Greg Joswiak sözlerini şöyle sürdürüyor: “M2 çipi temel alarak bütünüyle yeniden tasarlanan ve göz alıcı dört renk seçeneğiyle sunulan MacBook Air, daha büyük ekranı, daha güçlü kamerası ve tüm gün süren pil ömrüyle daha ince, daha hafif ve daha hızlı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu performansı ve özellikleri bir araya getiren, fansız tasarıma sahip böylesine ince ve hafif bir dizüstü bilgisayarı, yalnızca Apple çip ile oluşturabilirsiniz. M2 çip, 13 inç MacBook Pro’da da yerini alıyor. İnanılmaz bir performans sağlayan bu çip, sahip olduğu ProRes hızlandırma, 24 GB’a kadar bellek ve 20 saate kadar pil ömrü özellikleriyle en kolay taşınan profesyonel dizüstü bilgisayarımızı daha da mükemmelleştiriyor.”

M2 işlemcili MacBook Air öncesinde gelen modeller Apple Mac Studio ve Studio Display