reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi elektrikli otomobil

Xiaomi imzalı ilk elektrikli otomobil çok yakında gösterilebilir

Dev teknoloji firması Xiaomi, uzun zamandır bir elektrikli otomobil geliştiriyor ve ilk prototip gösterimi çok yakında gibi görünüyor.

Xiaomi’nin Kurucusu, Başkanı ve CEO’su Lei Jun, sağlam kaynakların aktardığı kadarıyla ilk elektrikli otomobil modelleri ile prototip gösterimi önümüzdeki ay yapabilir. Çin merkezli kaynaklara göre ağustos ayında gerçekleştirilecek bu önemli gösterim için büyük planlar yapan firma, söylendiği kadarıyla prototip sürümü karşımıza çıkardıktan sonra gerçek yol testlerine başlayacak. Elektrikli araç burada kış şartları başta olmak üzere birçok farklı zorlu teste tabi tutulacak. İlk otomobilin araştırma ve geliştirme sürecinde 1.000’den fazla çalışana sahip olan Xiaomi, gelen taze bilgilere göre gelecek için tam dört farklı otomobil planlıyor. Bu araçların 22 bin dolar ile 44 bin dolar arasında satılacağı ve A ile B segmentlerinde olacağı belirtiliyor.

Otomobil projesinin direkt olarak başında yer alan Lei Jun, geçtiğimiz ay yeni şirketin 300’den fazla çalışana sahip olduğunu açıkladı. Ünlü CEO daha sonra ise ilk aracın 2024’ün ilk yarısında seri üretime alınacağını duyurmuştu. Bu araç için firmanın bir otomobil fabrikası kurmak ve bu fabrika ile yılda 300 bin kadar otomobil üretmeyi hedeflediği de bilinenler arasında yer alıyor.

Pekin merkezli olarak iki aşamada kurulacak fabrika için çalışmalar sürerken, aracın kendisi için de farklı testler yapılıyor. Örneğin geçtiğimiz haftalarda Xiaomi’nin ilk aracında kullanacağı otonom sürüş sistemleri için halka açık yollarda testler yaptığı ortaya çıkmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi elektrikli otomobil konusunda önemli avantajlara sahip olduğuna inanıyor. Bunu Lei Jun geçtiğimiz yıl paylaştığı şu maddeler ile açıklamıştı:

1. Akıllı elektrikli araçlar geleneksel otomotiv sektörünün iş modelini kökten değiştirdi ve Xiaomi, donanım tabanlı internet hizmeti iş modeli hakkında ayrıntılı bilgiye sahip.
2. Xiaomi, yazılım ve donanım entegrasyonunda en kapsamlı deneyime ve internet sektöründeki en derin üretim teknik bilgisine sahip.
3. Xiaomi’nin ürün çeşitliliği, ürün ölçeği ve kullanıcı sayısı açısından en kapsamlı akıllı ekosisteme sahip.
4. Xiaomi, akıllı elektrikli araçlara uygulanabilecek çok sayıda temel teknolojiye sahip.
5. Xiaomi, dünya çapındaki Mi fanlarının güven ve desteğiyle güçlü bir markaya ve güçlü bir kullanıcı tabanına sahip.
6. Xiaomi’nin bu alana güvenle yatırım yapmasına olanak tanıyan bol miktarda nakit kaynağına sahip.

Lei Jun otomobil projesi için, “Bu, hayatımın son büyük girişimcilik projesi olacak. Tüm kişisel itibarımı ortaya koymaya ve akıllı elektrikli aracımız için gereken tüm mücadeleyi vermeye hazırım. Xiaomi elektrikli aracının başarıya ulaşması için tüm mücadele boyunca ekibimin başında olmaya kararlıyım” diyor.

Xiaomi otomobil modeli yanında bu da ilginizi çekebilir: Renk değiştirebilen telefon prototipi