reklamı kapat

POPÜLER

Intel Arc A750 ekran kartı

Video: Intel Arc A750 ekran kartı, Nvidia RTX 3060 karşısına çıktı

İşlemci pazarının en büyük isimlerinden Intel, bu sefer Intel Arc A750 ekran kartı için yayınladığı video ile gündemde yer alıyor.

Intel uzun zamandır GPU yani ekran kartı alanında çalışmalar yapıyor ve artık süreci ticari hale getirmiş durumda. Alanda AMD ve Nvidia’nın çözümlerine belirli kategorilerde rakip olmaya başlayan Intel ekran kartı modelleri, hem dizüstü hem de masaüstü için geliştiriliyor. Üzerinden geçmek adına dizüstünde alt seviyede Arc 3 ekran kartları kullanılacak. Daha güçlü Arc 5 ve Arc 7 serisi ekran kartları ise dizüstü modellerine yaz aylarında giriş yapacak. Intel dediğimiz gibi sadece dizüstüler için ekran kartı geliştirmiyor. Firmanın Arc A3 serisi düşük seviye masaüstü sınıfı ekran kartları ikinci çeyrek içerisinde hazır sistem satan firmalara sağlanacak. Bu ekran kartları daha sonraki dönemde, yüksek ihtimalle de 2022 son çeyreğinde herkesin satın alabileceği hale getirilecek. Daha güçlü Arc A5 ve Arc A7 serisi masaüstü sınıfı ekran kartları ise yaz sonunda öncelikle firmalar, daha sonra normal tüketiciler için hazır hale gelecek.

İşte bu ekran kartlarından Intel Arc A750 modeli gündemde. Çünkü Intel tarafından yayınlanan sayfanın üstündeki videoda Arc A750, oldukça popüler kartlardan Nvidia RTX 3060 karşısına çıkarıldı. Intel’in en güçlü ekran kartlarından birisi olmasına rağmen Arc A750’nin gücü ancak RTX 3060’a yetiyor, Intel’e göre kart rakibinden maksimum 1.17 kat daha fazla performans getiriyor. Aşağıda gördüğünüz oyun testlerinin 2560 x 1440 çözünürlükte yapıldığı belirtiliyor ve kartın bu oyunları “yüksek kalite” ayarlarda 60 fps’in hemen altında oynatabildiği aktarılıyor.

Açık olarak Intel’in ekran kartları çok ucuz olmadıkları sürece hazır sistemler haricinde çok fazla ses getirebilecek gibi görünmüyor. Ancak Intel sürece nispeten yeni başlıyor ve ileride ekran kartı konusunda çok daha iddialı hale gelebilir. Intel’in alanda DLSS rakibi bir teknoloji geliştirdiğini de unutmadan ekleyelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada geçtiğimiz hafta çıktığı kadarıyla Intel müşterilerine bir bildirim geçti ve yıl sonunda işlemcilerde fiyat artışına gideceklerini açıkladı. Burada özellikle üst seviye işlemcilerde yüzde 20’ye varan bir artışın yapılacağı iddia ediliyor. Bu artış elbette son kullanıcıya da yansıyacak, tek başına işlemciler yanında hazır PC ve dizüstü fiyatları da doğru orantılı olarak fiyat artışı görecek. Firma buna ek olarak ürettiği diğer çip birimlerinde de artışa gideceğini belirtiyor.

Halen artışın miktarı konusunda net bir karar vermeyen ve beklenenden daha büyük zam yapma ihtimali de bulunan Intel, bu adımı yükselen küresel enflasyon, tedarik ve taşıma sürecindeki maliyet artışlar nedeniyle gerçekleştiriyor. Firmanın hammadde maliyetinin de arttığı gelen bilgiler arasında yer alırken, şirket son dönemde satış açısından da kayıplar yaşıyor.

Intel gelişmesi bu da ilginizi çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca