reklamı kapat

POPÜLER

Sony Bungie

Sony, Destiny geliştiricisi Bungie’yi resmen satın aldı

Microsoft’a PlayStation fanları tarafından beklenen cevaplardan birisi netlik kazandı, Sony, Destiny geliştiricisi Bungie’yi satın aldı.

Microsoft, hatırlarsınız 2022’ye gerçekten inanılmaz büyük bir satın alım ile başlamış ve tam 68,7 milyar dolar ödeyerek dev oyun firması Activision Blizzard‘ı bünyesine katmıştı. Call of Duty, Warcraft, Candy Crush, Tony Hawk, Diablo, Overwatch, Spyro, Hearthstone, Guitar Hero, Crash Bandicoot ve StarCraft gibi oyunların arkasındaki dev isim, el değiştirmesi ile oyun dünyasında büyük ses getirmişti Bu satın alım sonrasında PlayStation fanları Sony tarafından da bir karşı hamle bekliyordu. Bu hamle geçtiğimiz aylarda Bungie oldu. Firma Bungie’yi alacağını duyurdu. Microsoft kadar maddi gücü olmayan Sony, bütçesinde 68,7 milyar dolar gibi devasa bir delik açmadan Bungie’yi bünyesine kattı ve bunun için diğer alıma göre çok ufak kalan 3,7 milyar dolar ödedi.

İşte bu alım kısa süre önce de yüzde 100 netlik kazandı. Yapılan incelemeler sonrasında satın alımın gerçekleştirilmesine izin verildi. Büyük firmaların alımları öncelikle bir incelemeden geçiyor ve bazen “aldık denildikten” sonra rekabetin bozulacağı düşünüldüğü için iptaller olabiliyor.

Orijinal Halo oyunun da arkasında yer alan Bungie, alanda sayılan önemli bir firma ve Sony stüdyoları arasına eklenen mantıklı bir seçenek olarak görülüyor. Bungie firmasının Sony çatısı altına girmesi, açıklamaya göre Destiny 2’yi PlayStation özel bir oyun haline getirmeyecek. Firma bu konuda çoklu platform desteğinde kararlı olduklarını aktarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şu an birden fazla yapım üzerinde çalıştığı düşünülen Bungie, elbette artık PlayStation dünyasına özel yapımlara odaklanacak, bundan sonra gelecek oyunların büyük bölümü sadece PlayStation konsollar için pazara sunulacak. Ancak bazı oyunlar çok platform desteğinde kalmaya devam edecek gibi görünüyor. Bu konuda resmi açıklamalar bulunuyor.

Sony adımı yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın