reklamı kapat

POPÜLER

Xbox Phil Spencer

Xbox dünyasının başındaki isim Sony tarafını rahatlattı

Xbox dünyasının başındaki isim, Microsoft’un Activision Blizzard‘ı alması üzerine oluşan Sony endişeleri için açıklama yaptı.

Microsoft, 2022’ye gerçekten inanılmaz büyük bir satın alım ile başladı ve tam 68,7 milyar dolar ödeyerek dev oyun firması Activision Blizzard‘ı bünyesine kattı. Call of Duty, Warcraft, Candy Crush, Tony Hawk, Diablo, Overwatch, Spyro, Hearthstone, Guitar Hero, Crash Bandicoot ve StarCraft gibi oyunların arkasındaki dev isim, son günlerde sürekli olarak yeni oyunlarını sadece Xbox ve PC için çıkaracak haberiyle gündemde kaldı. Bu durum Sony için burada detaylandırdığımız birden fazla konuda çok kötü oldu.

Bu konuda dün bir açıklama yapan Sony yetkilisi, “Microsoft’un sözleşmeye dayalı anlaşmalara uymasını ve Activision oyunlarının çok platformlu olmasını sağlamaya devam etmesini bekliyoruz.” açıklamasını yaptı. Bunu dün de aktarmıştık. Microsoft şu an yasal olarak hali hazırda PlayStation için çıkmış hiçbir Activision Blizzard oyununu PlayStation’dan kaldıramaz. Bu konuda uzun vadeli anlaşmalar yapılıyor.

İşte tam da bu konuda Xbox dünyasının başındaki isim Phil Spencer de bir açıklama yaptı ve şunları aktardı: “Bu hafta Sony’deki liderler ile olumlu geçen görüşmeler yaptık. Activision Blizzard’ı satın aldıktan sonra mevcut tüm anlaşmaları yerine getirme niyetimizi ve Call of Duty’yi PlayStation’da tutma arzumuzu belirttim. Sony, sektörümüzün önemli bir parçasıdır ve ilişkimize değer veriyoruz.”

Bu açıklamadan işaretle Call of Duty oyunu PlayStation tarafında kalmayı sürdürecek. Bu önemli çünkü Call of Duty’nin PlayStation dünyasında inanılmaz büyük bir oyuncu kitlesi bulunuyor. Ancak bu açıklama bir sonraki Call of Duty’nin PlayStation için çıkacağını garanti altına almıyor. 68,7 milyar dolar ödeyen Microsoft’un bir sonraki COD’u Xbox ve PC için özel yapması hiç sürpriz olmayacaktır. Buradan işaretle 2-3 yıl sonra PlayStation tarafında herhangi bir yeni COD oyunu olmayabilir.

İlginizi Çekebilir: Gündemden düşmeyen insansı robot Ameca