reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Activision Blizzard Microsoft Sony

Microsoft’un Activision Blizzard’ı alması FTC tarafından incelenecek

Yazılım devi Microsoft, geçtiğimiz ay Activision Blizzard’ı satın aldı. İşte bu süreç resmi olarak FTC tarafından incelenecek.

Advertisement

Microsoft, halen tam olarak bilmeyenler için geçtiğimiz ay Activision Blizzard firmasını satın aldı ve bu büyük ses getiren adım için tam 68,7 milyar dolar ödedi. Call of Duty, Warcraft, Candy Crush, Tony Hawk, Diablo, Overwatch, Spyro, Hearthstone, Guitar Hero, Crash Bandicoot ve StarCraft gibi oyunların arkasındaki dev isim Activision Blizzard, Microsoft’a ve Xbox tarafına geçti. İşte bu durum pazarda büyük bir tekel endişe oluşturdu. Bu endişe resmi makamların da dikkatinden kaçmadı.

Bu bağlamda tam olarak 2023 yılının haziran ayında tamamlanacak satım işlemci, ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından incelemeye alınacak. FTC, bu alımın rakip firmalara zarar verip vermeyeceğini (Oyun özelinde) inceleyecek ve eğer bir endişe görürse alımı iptal edecek. Normalde bu tarz büyük alımlarda incelemelerin Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı ve Federal Ticaret Komisyonu arasında paylaşıldığı, bu sefer FTC’nin seçildiği fakat bunun Microsoft için bir şey değiştirmeyeceği aktarılıyor.

Bu arada Nvidia’nın ARM’ı alması da yasal tekel endişeleri nedeniyle ABD tarafından iptal ediliyor gibi görünüyor. Nvidia’dan bu konuda halen resmi bir açıklama bekleniyor.

Ek bilgi olarak Microsoft, resmen paylaşılan son çeyrek sonuçlarında 51,7 milyar dolar gelir ve 18,8 milyar dolarlık net kâr açıkladı.

İlginizi Çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin