reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Activision Blizzard LOG Tasarım

FTC, Microsoft’un Activision Blizzard alımını geçici olarak durdurdu

Yazılım devi Microsoft, “Activision Blizzard” alımını halen tamamlayamadı. FTC, süreci mahkeme kararı ile geçici olarak durdurdu.

Geçtiğimiz günlerde Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasını engellemek için mahkemeye başvuruda bulundu. Federal Ticaret Komisyonu, alım özelinde ABD Federal Bölge Mahkemesi’nden geçici bir yasaklama emri ve ihtiyati tedbir talep ediyordu. FTC temel olarak hükümetin birleşmeyi engellemek için açtığı daha büyük dava devam ederken, ABD mahkemelerinden Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasını durdurmasını istedi ve bugün bu konudaki amacına ulaştı. Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alması yargıç kararı ile geçici olarak engellendi. Şu an mahkeme büyük davada “evet” veya “hayır” kararı verene kadar anlaşmanın önünü kapatmış durumda. Daha önce bu konuda bir açıklama yapan Microsoft Başkan Yardımcısı ve Başkanı Brad Smith, bu adımı ilginç olarak olumsuz göstermemişti. Smith konu hakkında, “FTC’nin Activision davamızda federal mahkemede dava açmak üzere harekete geçmesi, karar alma sürecini hızlandıracaktır ve bu herkesin yararına olacaktır. Hükümetlerle her zaman yapıcı ve dostane yolları tercih ediyoruz ancak davamıza güveniyoruz ve bunu savunmak için sabırsızlanıyoruz.” demişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Halen sürece hakim olmayanlar bir özet geçelim: Microsoft, geçtiğimiz yıl içerisinde Activision Blizzard firmasını kâğıt üzerinde satın aldı ve bu büyük ses getiren adım için tam 68,7 milyar dolar ödedi. Call of Duty, Warcraft, Candy Crush, Tony Hawk, Diablo, Overwatch, Spyro, Hearthstone, Guitar Hero, Crash Bandicoot ve StarCraft gibi oyunların arkasındaki dev isim Activision Blizzard, Microsoft’a ve Xbox tarafına anlaşma kapsamında geçti. Ancak bu durum pazarda büyük bir tekel endişesi oluşturdu, bu yüzden satın alım birçok ülkede detaylı şekilde inceleme altına alındı. Bundan dolayı satın alma süreci halen tam olarak tamamlanmadı. Bu durumdan hiç hoşlanmayan Sony, süreci engellemek adına Microsoft’un Call of Duty’nin fiyatını yükseltebileceğinden, yalnızca kendi Xbox Game Pass abonelik hizmetinde kullanılabilir hale getirebileceğinden ve hatta stratejik olarak PlayStation’daki Call of Duty’nin kalitesini ve performansını düşürebileceğinden endişe ettiğini söylemişti.

Tüm bunlar üzerine İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA) bir açıklama yapmış ve Microsoft’un Activision Blizzard’ı devralma teklifinin “İngiltere’de konsol oyunlarıyla ilgili olarak rekabetin önemli ölçüde azalmasına yol açmayacağı yönünde geçici bir sonuca varmıştı. Ancak son karar Microsoft’un istediği gibi olumlu olmamıştı. Çok sayıda Microsoft / Activision belgesini ve kamuoyundan gelen 2.100’den fazla e-postayı analiz eden kurum, anlaşmanın “hızla büyüyen bulut oyun pazarının geleceğini değiştirebileceği, inovasyonu azaltabileceği ve İngiltere’deki oyuncular için daha az seçeneğe yol açabileceği” sonucuna vardı. Daha sonra Avrupa Birliği Microsoft’un Activision satın alımını onayladı. Süreç hakkında AB, Microsoft’un “Activision oyunlarını Sony tarafına çıkarmayı reddetme konusunda hiçbir sebebinin olmadığını” ve “Microsoft’un Activision oyunlarını PlayStation’dan çekmeye karar verse bile bunun konsol pazarındaki rekabete önemli ölçüde zarar vermeyeceğini” aktardı.

Microsoft, bundan önce ise CMA’nın yukarıda bahsettiğimiz tepki çeken olumsuz adımını temyize götürmesi ile ses getirmişti. Microsoft, CMA’nın bulut oyun hizmetlerindeki mevcut konumunu değerlendirirken temel hatalar yaptığını düşünerek karara itiraz ediyor, yapılan önemli bulut anlaşmalarının düzgün şekilde dikkate alınmadığını düşünüyor ve bazı başka “haklı itirazlar” ile elini güçlü tutuyor.

Microsoft’un “Activision Blizzard” alımı yanında bu da ilginizi çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca