reklamı kapat

POPÜLER

YouTube LOG Tasarım

YouTube, sizden habersiz telefon ve tabletinizin hafızasını dolduruyor olabilir

 - Güncelleme: 14 Haziran 2023 23:04

Siz kesinlikle farkında olmayabilirsiniz ancak YouTube, sizden habersiz telefon ve tabletinizin hafızasını dolduruyor olabilir.

Geçtiğimiz günlerde bir yakınım yaşadığı sorun nedeniyle bana sahibi olduğu iPad’i getirdi. Bu iPad’in sorunu, içerisinde basit bir uygulama yükleyecek kadar yerin dahi kalmamasıydı. Ancak iPad’in içerisinde temel uygulamalar ve 10-15 kadar fotoğraf dışında hiçbir şey yüklü değildi. Peki bu iPad’in depolama alanını tam olarak ne işgal ediyordu? Gizli suçluyu iPad ayarlarındaki “iPad Saklama Alanı” kısmı ortaya çıkardı. 64 GB’lık iPad’in 45 GB’tan fazla kısmını tek başına YouTube uygulaması işgal ediyordu. Peki neden? Bu nasıl olabilir? iPad’in sahibi sevdiği videoları uygulama üzerinde izleyip iPad’i kapatıyor, cihaza hiçbir yükleme ya da indirme yapmıyordu. Buradaki ana suçlu YouTube’un “Akıllı İndirme” özelliği çıktı. Sadece reklamları kaldırdığı için çok sevilen “Premium” üyelerine sunulan bu özelliği Google kendisi şöyle açıklıyor: “Akıllı indirmeler sayesinde, önerilen videolar internet bağlantısı olmadan izlemeniz için otomatik olarak kitaplığınıza eklenir. Videoları yoldayken izleyebilir ve arama zahmetine girmeden yeni içerikler keşfedebilirsiniz. Kablosuz bağlantıyı devre dışı bırakırsanız veya cihazınızın depolama alanı kısıtlıysa indirme işlemi durdurulur.” 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir güncelleme sonrasında iPad’ler, Android tabletler, iPhone’lar ve Android akıllı telefonlar için aktif edilen bu özellik, belki izlersiniz diye düşünerek önerilen videoları cihazlara otomatik olarak arka planda indirmeye başlamış ve bu konuda kimseden bir onay alınmamış. Google’ın iyi bir amaçla çok kötü uyguladığı bu özellik, sevindirici şekilde istenirse YouTube ayarlarından kapatılabiliyor. Ayarlardaki “Arka Plan ve İndirilenler” menüsünden “Akıllı İndirme” ayarını kapatabilir (Önerilen İndirmeler de kapatılabilir), cihazda yer açmak için daha önce gizli olarak indirilen videoları aynı menü sayfasındaki “İndirilenleri Sil” kısmından silebilirsiniz.

YouTube detayı yayında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli