reklamı kapat

POPÜLER

dizüstü bilgisayar

Gelin, herhangi bir porta sahip olmayan dizüstü bilgisayar ile tanışın

Herhangi bir porta sahip olmayan dizüstü bilgisayar teknoloji dünyasında ses getirdi. Model gelecek için bir ön gösterim yapıyor olabilir.

Akıllı telefon modelleri son yıllarda 3.5 mm kulaklık girişlerini kaybetti, ileride ise USB portlarını da kaybedebilirler. Bu konuda yani herhangi bir porta sahip olmayan akıllı telefon modelleri konusunda birçok firmanın çalışmalar yaptığı biliniyor. Yeni gündeme geldiği üzere bu konuda dizüstü bilgisayar tarafında da çalışmalar var. Çünkü kısa süre önce karşımıza Craob firmasının geliştirdiği Craob-X çıktı.

Craob-X, bünyesinde hiçbir port yer almayan, bu sayede çok ama çok ince olan bir dizüstü bilgisayar modeli konumunda yer alıyor. Peki bu nasıl mümkün oluyor? Bu dizüstü nasıl şarj ediliyor? Burada cevap kablosuz şarj oluyor. Modeli şarj etmek için özel bir şarj cihazı hazırlanmış. Dizüstünün ekranı arkasına manyetik olarak tutturulan bu şarj cihazı, bilgisayarın pilini doldurabiliyor veya sürekli çalışır tutabiliyor.

Peki diğer bağlantılar? USB portu ve HDMI? Onlar da hazırlanan bu kablosuz şarj destekli şarj cihazının üzerinde yer alıyor. Bu cihazda SD kart yuvası ve 3.5mm kulaklık girişi de yer alıyor.

800 gram ağırlığı ve 7 mm kalınlığı bulunan Craob-X dizüstü bilgisayar modeli, açıklandığı kadarıyla gücünü ince gövdesine konulan 12. jenerasyon Intel Core i7 işlemciden alıyor, 32 GB LPDDR5 RAM ile 2 TB SSD birimleriyle donatılabiliyor ve Intel’in entegre Iris Xe grafik birimini kullanıyor.

Selfie kamerasını bir ekran deliğinde taşıyan çerçevesiz bir 13,3 inç 4K ekran üstüne kurulan dizüstü bilgisayar için, henüz herhangi bir fiyat verilmiyor ve sadece “yakında çıkacak” bilgisi aktarılıyor. Şimdiye kadar her şey dikkat çekiyor ancak bu ürünün yapısından dolayı hiçbir zaman gün yüzü görmeme ihtimali bulunuyor.

Craob-X bir konsept tasarımsa dahi en başta da dediğimiz gibi gelecek için bir ön gösterim yapıyor. Yakın gelecekte bu tarz bilgisayar modelleri gerçekten satışa sunulabilir.

İlginizi Çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi