reklamı kapat

POPÜLER

Activision Blizzard Microsoft Sony

Sony, Microsoft’un Activision oyunlarını PlayStation’da tutmasını bekliyor

Sony, Microsoft’un Activision oyunlarını PlayStation için tutmasını beklediklerini açıkladı. Ancak bu kısa vadeli bir yorum.

Microsoft, biliyorsunuz 2022’ye gerçekten inanılmaz büyük bir satın alım ile başladı ve tam 68,7 milyar dolar ödeyerek dev oyun firması Activision Blizzard‘ı bünyesine kattı. Call of Duty, Warcraft, Candy Crush, Tony Hawk, Diablo, Overwatch, Spyro, Hearthstone, Guitar Hero, Crash Bandicoot ve StarCraft gibi oyunların arkasındaki dev isim, çok ama çok yüksek ihtimalle yeni oyunları sadece Xbox ve PC için çıkaracak. Bu durum Sony için burada detaylandırdığımız birden fazla konuda çok kötü oldu.

Bu konuda bugün bir açıklama yapan Sony yetkilisi, “Microsoft’un sözleşmeye dayalı anlaşmalara uymasını ve Activision oyunlarının çok platformlu olmasını sağlamaya devam etmesini bekliyoruz.” açıklamasını yaptı. Microsoft, şu an yasal olarak hali hazırda PlayStation için çıkmış hiçbir Activision Blizzard oyununu PlayStation’dan kaldıramaz. Bu konuda uzun vadeli anlaşmalar yapılıyor.

Yani şu an PlayStation için sunulan tüm oyunlar yüksek ihtimalle ömürlerinin sonuna kadar PlayStation için sunulmaya devam edilecek. Ancak Microsoft tam 68,7 milyar doları boşuna vermedi. Activision Blizzard‘ın ileride çıkacak hiçbir yeni yapımı (Hali hazırda yapılmış anlaşmalara dahil olanlar hariç) PlayStation için sunulmayacak.

Bu net olarak Xbox ve PC’ye özel Microsoft ve Activision Blizzard ortaklığı, büyük olasılıkla 2022 değil 2023 ve sonrasını kapsayacak. Bu tarihlerden sonra PlayStation dünyası birçok büyük yapımdan maruz kalacak. Sony yeni dönemde spesifik olarak kendi satın aldığı ve PlayStation tarafına özel bıraktığı oyunlar ile öne çıkmaya çalışacak.

İlginizi Çekebilir: Gündemden düşmeyen insansı robot Ameca