reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Activision Blizzard Microsoft Sony

Microsoft’un Activision Blizzard’ı alması, Sony için oldukça kötü oldu

Yazılım devi Microsoft, dün Activision Blizzard firmasını satın aldı ve bu büyük ses getiren adım için tam 68 milyar dolar ödedi.

Advertisement

Microsoft, 2022’ye gerçekten inanılmaz büyük bir satın alım ile başladı ve dediğimiz gibi dev oyun firması Activision Blizzard‘ı bünyesine kattı. Call of Duty, Warcraft, Candy Crush, Tony Hawk, Diablo, Overwatch, Spyro, Hearthstone, Guitar Hero, Crash Bandicoot ve StarCraft gibi oyunların arkasındaki dev isim, çok ama çok yüksek ihtimalle yeni oyunları sadece Xbox ve PC için çıkaracak. İşte bu durum Sony ve PlayStation tarafı için çok kötü görünüyor.

Bu devasa satın alım Sony tarafını maddi olarak da olumsuz etkiledi. Microsoft, dün Activision Blizzard firmasını almak için 68 milyar ödedi, Sony ise bu yüzden yüzde 13’lük hisse bazlı değer kaybına uğradı. Bunun tam 20 milyar dolarlık bir kayıp anlamına geldiği aktarılıyor ve bu dev bir firma için dahi inanılmaz görünüyor.

Microsoft, Sony’nin hisselerini en son bir başka oyun devi Bethesda firmasını (Çatı şirket ZeniMax Media dahil ZeniMax çatısı altında yer alan id Software, Arkane Studios, Tango Gameworks, Alpha Dog Games, Machine Games ve Roundhouse Studios stüdyoları) satın almasıyla bu kadar olumsuz etkilemişti.

Microsoft’un Activision Blizzard’ı alması, Sony için iki aşamada çok kötü oldu. Dediğimiz gibi dev ismin gelecek oyunları için yüksek ihtimalle PlayStation kapısı kapandı. Aynı zamanda hisse kaybı oldu. Ancak bir durum da firmayı olumsuz etkiliyor. O da Sony üzerinde oluşan benzer büyüklükte bir satın alım baskısı oluyor. Şu an herkes Sony’nin Microsoft’a cevap vermesi gerektiğini düşünüyor. Şu an Sony’den gidip dev bir oyun firmasını satın alması isteniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ancak Sony’nin elinde Microsoft kadar büyük bir bütçe yer almıyor. Arada sırada ufak oyun firmalarını / stüdyolarını bünyesine katan Sony, yakın zamanda Activision Blizzard ya da Bethesda gibi bir oyun şirketini bünyesinde katamaz. Bu olmadığı süre boyunca da firmanın hisseleri atılan büyük adımlardan olumsuz etkilenecek, ciddi yükselme elde edilemeyecek.

Ancak burada şunu çok açık olarak belirtelim. Sony, elindeki stüdyolar ve özel oyunlar ile pazardan kesinlikle ama kesinlikle silinmeyecek. Firmadan yakında çok etkileyici oyunlar çıkacak, PlayStation 5 için Microsoft’un yakın dönemde sunamayacağı bir sanal gerçeklik başlığı gelecek. Bu sadece PS5 uyumlu PS VR2 isimli başlık ve ona özel etkileyici oyunlara Microsoft’un yakın dönemde cevap vermesi hiç olası değil.

PlayStation 5 konsoldan inanılmaz yüksek oranda satış yapan Sony, yine de gelecek için servislere daha fazla ağırlık vermek zorunda. Çünkü ne Sony ne de Microsoft konsollardan çok fazla gelir elde edemiyor. Uzun yıllardır esas gelir oyunlardan geliyor ve bu konuda Microsoft hem PC hem de Xbox için çok büyük adımlar atıyor. Microsoft özellikle PC tarafında devasa kitleye ulaşırken, Sony bu konuda büyük oranda geride kalıyor.

Son dönemde bazı Sony oyunları PC için çıkıyor ancak bunlar eski yapımlar ve henüz firmaya aşırı satış getirisi sağlamıyor. Microsoft’un elini son yıllarda özellikle Game Pass de inanılmaz güçlendiriyor. Şimdiye kadar bu konuda bir adım atmayan Sony, gelen bilgilere önümüzdeki aylarda bunu değiştirecek. Önümüzde aylarda PlayStation tarafı için de en sonunda bir Game Pass benzeri sistem kullanıma alınacak.

İlginizi Çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle