reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Çevrim içi müzik servisi pazarının lideri ve takipçileri belli oldu

Çevrim içi müzik servisi pazarının lideri ve takipçileri belli oldu

Midia Research tarafından hazırlanan araştırma ile çevrim içi müzik servisi pazarının lideri ve takipçileri belli oldu.

Advertisement

Midia Research araştırmasına göre çevrim içi müzik servisi pazarın lideri, 2021’in ikinci çeyreğinde yüzde 31’lik pazar payı ile Spotify oldu. İkinci sırada yüzde 15’lik pazar payı ile Apple Music yer aldı. Üçüncü sırayı ise yüzde 13’lük pazar payları ile Amazon Music ve Tencent Music paylaştı. Listenin devamında yüzde 8 pazar payı ile YouTube Music karşımıza çıkarken, diğer isimlerse alanda pek bilinmedik NetEase, Deezer ve Yandex olarak listeleniyor. Diğer çevrim içi müzik servisi servislerinin pazarı payı ise 2021’in ikinci çeyreğinde yüzde 10’luk bir payı elinde tutuyor.

Yine Midia Research’in açıklamasına göre 2021’in ikinci çeyreğinde çevrim içi müzik servisi veren hizmetlere 520 milyondan fazla abone kişi abone olmuş durumda. Bu rakam ülkelerin 7 milyara yaklaşan toplam nüfusu göz önüne alındığı zaman halen oldukça düşük ancak hızlı şekilde artış sürüyor. Günümüzde halen birçok kişi korsan müzik dinleme yapmayı sürdürüyor, aynı şekilde normal albüm ve plak satışları da sürüyor.

En son yapılan resmî açıklamaya göre lider Spotify şu an 172 milyondan fazla ücretli aboneye sahip. Firmanın aylık aktif kullanıcı sayısı ise 381 milyonun üzerinde yer alıyor. İkinci sıradaki Apple Music için uzun zamandır resmi rakam paylaşımı yapılmıyor. Apple bu konuda liderden çok uzak olduğundan rakamı gizli tutmak istiyor.

İlginizi Çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın