reklamı kapat

POPÜLER

Spotify Island roblox

Spotify, Roblox merkezli bir metaverse adımı attı: “Spotify Island”

Çevrimiçi müzik pazarının en önemli ismi Spotify, bugün Roblox temelinde metaverse dünyasına adım attıklarını duyurdu.

Çevrimiçi müzik pazarının açık ara lideri Spotify, bugün Roblox merkezli olarak bir sanal ada açtı. Direkt olarak “Spotify Island” adı verilen bu sanal alan, firmanın metaverse geleceği özelinde attığı kendisi için önemli bir adım oldu. Firmanın ikonik yeşil renginin yüksek oranda merkeze alındığı bu sanal ada içerisinde kullanıcılar birçok farklı şey yapabiliyor. Burada müzik oluşturulabildiği, sanal alanlarda sosyalleşilebildiği ve sanal eşyalara ulaşılabildiği belirtiliyor. Kalp şeklindeki “like” ikonlarının ücretsiz eşyalar için toplanabildiği ortamda, şarkıcıların gelir elde etmesi için de adımlar atılmış. İçerik üreticilerin “Spotify Island” içerisinde kendi sanal objelerini satabileceği aktarılıyor.

Servis için en son güncel rakamlar ses getirmişti. Spotify için geçtiğimiz aylarda 180 milyondan fazla ücretli abone duyurulmuştu. Firmanın aylık aktif kullanıcı sayısı ise 406 milyonun üzerinde yer alıyordu. Geçtiğimiz hafta gelen son açıklamaya göreyse servis toplam 182 milyon ücretli aboneye ulaştı. Firmanın 2022’nin ilk çeyreğindeki aylık aktif kullanıcı sayısı ise 422 milyona kadar ulaşmış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz yıl paylaşılan Midia Research araştırmasına göre çevrimiçi müzik servisi pazarın lideri, 2021’in ikinci çeyreğinde yüzde 31’lik pazar payı ile Spotify olmuştu. İkinci sırada yüzde 15’lik pazar payı ile Apple Music yer almıştı. Üçüncü sırayı ise yüzde 13’lük pazar payları ile Amazon Music ve Tencent Music paylaşmıştı. Listenin devamında yüzde 8 pazar payı ile YouTube Music karşımıza çıkarken, diğer isimlerse alanda pek bilinmedik NetEase, Deezer ve Yandex olarak listelenmişti.

Güncel Spotify rakamları yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın