reklamı kapat

POPÜLER

Spotify sesli kitap

Spotify, platformda “sesli kitap” kapısını aralıyor

Çevrimiçi müzik pazarının en önemli ismi Spotify, bugün önemli bir konu ile gündemde. Firma sesli kitap dönemini başlatıyor.

Spotify, geçtiğimiz yıl sesli kitap üzerine odaklanan Findaway platformunu satın almıştı. Elbette bu alımın bir amacı vardı ve Spotify bugün bir sesli kitap platformu kuracaklarını resmi olarak duyurdu. Sesli kitap tarafını şirketi için büyük bir fırsat olarak değerlendiren CEO Daniel El, yeni planları için heyecanlı görünüyor. Müzik ve son dönemde Podcast odaklı bir firma olarak sesli içeriklerin her alanını desteklemek isteyen ve bu oldukça mantıklı olan firma, çevrimiçi müzik pazarında liderliği kimseye bırakmıyor ve Podcast konusunda da en çok kullanılan servislerin başında geliyor. Bu açıdan sesli kitap alanında da kısa sürede liderliğe oturması beklenen Spotify, bu tarafta büyük bir gelir kapısı yani ekonomi de oluşturacaktır. Bu arada Apple’ın da bu konuda planlar yaptığı aktarılıyor.

Spotify, başka konularda da çalışmalar yapıyor. Örneğin firma NFT konusunda testler yapıyor ve bu konuda süreci geçtiğimiz ay ilk olarak sadece belirli sanatçılar ve ABD merkezli olarak başlattı. Yeni dönemde firma sanatçıların sahibi oldukları NFT’leri Spotify’daki profillerinde sergilemesine imkân tanıyor. Şimdilik uygulama içerisinde NFT satışına izin verilmiyor, satış için kişiler özel bağlantı aracılığıyla OpenSea gibi NFT satış platformlarına yönlendiriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şu an için sadece statik fotoğraf temelli NFT’lere destek verdiği görülen şirket, süreci ileride herkes için kullanıma sunabilir ya da süreci tamamen rafa kaldırabilir. Bu ikinci kısmı diyoruz çünkü NFT’lerin popülerliği şu aralar ciddi şekilde düşüyor. Bu açıdan firma sürece yatırım yapmayı bir süre sonra kesebilir.

Spotify NFT hamlesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın