reklamı kapat

POPÜLER

Spotify NFT

Spotify, sanatçılar için NFT gelir kapısını da açmak istiyor

Çevrimiçi müzik pazarının en önemli ismi Spotify, bugün sanatçılar için NFT merkezli bir test gerçekleştirmeye başladı.

Çevrimiçi müzik pazarının açık ara lideri Spotify, bu testi ilk olarak sadece belirli sanatçılar ve ABD merkezli olarak başlattı. Yeni dönemde firma sanatçıların sahibi oldukları NFT’leri Spotify’daki profillerinde sergilemesine imkân tanıyor. Şimdilik uygulama içerisinde NFT satışına izin verilmiyor, satış için kişiler özel bağlantı aracılığıyla OpenSea gibi NFT satış platformlarına yönlendiriliyor. Şu an için sadece statik fotoğraf temelli NFT’lere destek verdiği görülen şirket, süreci ileride herkes için kullanıma sunabilir ya da süreci tamamen rafa kaldırabilir. Bu ikinci kısmı diyoruz çünkü NFT’lerin popülerliği şu aralar ciddi şekilde düşüyor. Bu açıdan firma sürece yatırım yapmayı bir süre sonra kesebilir.

Halen tam olarak hâkim olmayanlar için NFT kavramının Twitter tarafından verilen temel özeti şöyle: “NFT’ler (Non-Fungible Tokens’ın kısaltması) bir blok zincirinde (herkesin erişebildiği bir dijital veritabanı) depolanan ve sahiplik kanıtı bulunan, sanat eseri gibi, benzersiz dijital öğelerdir.”

Şirket bundan önce de metaverse ve Roblox merkezli olarak bir sanal ada açmasıyla ses getirmişti. Direkt olarak “Spotify Island” adı verilen bu sanal alan, firmanın metaverse geleceği özelinde attığı kendisi için önemli bir adım oldu. Firmanın ikonik yeşil renginin yüksek oranda merkeze alındığı bu sanal ada içerisinde kullanıcılar birçok farklı şey yapabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Burada müzik oluşturulabildiği, sanal alanlarda sosyalleşilebildiği ve sanal eşyalara ulaşılabildiği belirtiliyor. Kalp şeklindeki “like” ikonlarının ücretsiz eşyalar için toplanabildiği ortamda, şarkıcıların gelir elde etmesi için de adımlar atılmış. İçerik üreticilerin “Spotify Island” içerisinde kendi sanal objelerini satabileceği aktarılıyor.

Spotify NFT hamlesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

İLGİLİ HABERLER