reklamı kapat

POPÜLER

Google Maps LOG Tasarım

Google Maps için araç motor tipine göre rota özelliği geliyor

Google Maps ya da Google Haritalar için çalışmalar sürüyor. Bu sefer araç motor tipine göre rota özelliği geliyor.

Google Maps, uygulama kodlarında bulunduğu kadarıyla yakında kişilerin kullandıkları aracın motor tipini seçmesine imkân tanıyacak. Burada benzinli, dizel, tamamen elektrikli ya da hibrit seçenekleri sunulacak. Bu konuda girilen bilgiye bakacak olan uygulama, araç motor tipine göre en verimli rotayı karşınıza getirmeye başlayacak. Google geçtiğimiz yıl kişilere en kısa yanında en çevreci ve yakıt tasarrufu getiren rotayı önermeye başlamıştı. Yeni özelliği bu temelde geliştiren internet devi, her araç için tek bir standart uygulaması mümkün olmadığından sürece akılcı şekilde motor tipini de dahil ediyor ve bu genel olarak olumlu geri dönüş sağlayacak gibi görünüyor. Çünkü hibrit ile elektrikli araçlar arasında dahi ciddi bir verimlilik farkı bulunuyor.

En son gelen Google Maps özelliği, kişilerin yol planlarını daha ucuza yapabilmesine (Paralık yollardan kaçınarak) imkân tanımaya başlamıştı. Aynı zamanda planlanan rota üzerindeki ücretli yolların fiyat sürprizlerini de ortadan kaldıran özellik, şimdilik sadece ABD, Hindistan, Japonya ve Endonezya merkezli olarak kullanılabiliyor.

Hem iOS hem de Android uygulamalarına gelen özellik, şu an 2 binden fazla paralı yol hakkında fiyat bilgileri verebiliyor. İleride diğer ülkelere de geleceği aktarılan özellik, yüksek ihtimalle 2022 bitmeden ya da 2023 içerisinde Türkiye’de de kullanıma sunulacaktır. Fiyatları doğru ve güncel olması için yerel kurumlardan aldıklarını belirten Google, bu konuda sürprizlerin olmayacağını aktarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Maps için başka güzel yenilikler de yolda bulunuyor. Hatta geçtiğimiz aylarda düzenlenen I/O 2022 sunumunda bunlardan bir tanesi gözler önüne serilmişti ve bu oldukça ses getirmişti. Üzerinden geçmek adına uygulama için yakında “Immmersive Views” özelliği geliyor. Bu özellik sayesinde belirli bölgeler çok daha detaylı ve görsel olarak iyi şekilde gezilebilecek. Immmersive Views içerisinde haritalar özel animasyonlar ile canlanacak ve belirli mekanların içerisinde gezilebilecek.

Google Maps yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle