reklamı kapat

POPÜLER

Google Maps LOG Tasarım

Google Maps için faydalı yeni özellikler duyuruldu

Google Maps ya da Google Haritalar için çalışmalar sürüyor. Firma bugün birden fazla yeniliğin yolda olduğunu duyurdu.

Google Maps, yapılan güncelleme ile ilk olarak yaklaşık 100 farklı lokasyona “havadan fotogerçekçi görünüm” ekledi. Bu görünüm sayesinde birçok farklı mekânın üstünde uçuyormuş gibi gezebiliyorsunuz. Yeni güncelleme ile aynı zamanda konum paylaşımı odaklı bir adım da atıldı. Artık bir kişi sizinle konumunu paylaştığı zaman, o kişinin bulunduğu konumdan ayrıldığından bildirim üzerinden haberdar olabiliyorsunuz. Bu özellik tam ters şekilde de çalışıyor. Kişiler belirlediğiniz konuma ulaştığı zaman da bildirim alabiliyorsunuz. Firma bunlara ek olarak artık bisiklet yollarıyla alakalı daha fazla detay sağlıyor. Planlanan rotadaki yolun yapısı, yoldaki engeller ve trafik gibi konularda detaylı veriler sağlanıyor. Bu yeni duyurulan özelliklerin büyük bölümü yakında herkes için aktif edilecek ve hem iOS hem de Android için çıkacak.

Google Maps, bundan önce otomobil odaklı bir yenilik ile ses getirmişti. Kodlarda bulunduğu kadarıyla yakında uygulama kişilerin kullandıkları aracın motor tipini seçmesine imkân tanıyacak. Burada benzinli, dizel, tamamen elektrikli ya da hibrit seçenekleri sunulacak. Bu konuda girilen bilgiye bakacak olan uygulama, araç motor tipine göre en verimli rotayı karşınıza getirmeye başlayacak.

Google geçtiğimiz yıl kişilere en kısa yanında en çevreci ve yakıt tasarrufu getiren rotayı önermeye başlamıştı. Yeni özelliği bu temelde geliştiren internet devi, her araç için tek bir standart uygulaması mümkün olmadığından sürece akılcı şekilde motor tipini de dahil ediyor ve bu genel olarak olumlu geri dönüş sağlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Maps için daha önce de aktardığımız başka güzel yenilikler de yolda bulunuyor. I/O 2022 sunumunda bunlardan bir tanesi gözler önüne serilmişti ve bu oldukça ses getirmişti. Kaçıranlar için uygulamaya yıl sonunda “Immmersive Views” özelliği dahil edilecek. Bu özellik sayesinde belirli bölgeler çok daha detaylı ve görsel olarak iyi şekilde gezilebilecek. Immmersive Views içerisinde haritalar özel animasyonlar ile canlanacak ve belirli mekanların içerisinde gezilebilecek.

Google Maps yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle