reklamı kapat

POPÜLER

Google Maps LOG Tasarım

Google Maps uygulamalarında yeni bir renk düzenine geçiş yapıldı

 - Güncelleme: 19 Kasım 2023 12:28

Dünyanın en çok kullanılan harita / navigasyon uygulamalarından olan Google Maps için bu sefer görsel bir güncelleme yapıldı.

Google Maps mobil uygulamalarında artık haritalar biraz daha farklı görünüyor çünkü firma yukarıda da görebileceğiniz üzere renklerde değişikliğe gitti. Örneğin deniz ve göl gibi alanlar artık mavi değil turkuaz renkte, ana yollar ise sarı değil gri renkte gösteriliyor. Normal yolları açık gri renge geçirerek daha belirgin hale getiren Google, yeşil alanları ise yeni yeşil tonuyla öne çıkarıyor. Bu genel olarak iyi geri dönüşler alan renk tonu değişikliklerinin yakında tüm Android ve iOS kullanıcıları açılması ve aynı zamanda web tarafına da getirilmesi bekleniyor. Yakında herkese gönderilecek başka bir güncelleme ile beraber Google Maps ya da Google Haritalar artık ne istediğinize bağlı olarak “en iyi rota”, “daha az aktarmalı yolculuk”, “daha az yürüme”, “tekerlekli sandalye erişimine uygun rota” veya “en düşük maliyetli yol” gibi seçeneklere sahip farklı rotalar da önerebilecek.

Bu çok sayıda kişinin fazlasıyla hoşuna gidecek adım dışında uygulama artık istasyon giriş ve çıkışlarını da eskiye oranla çok daha açık şekilde gösterecek, bu sayede kişilerin örneğin yanlış bir trene binmesi engellenecek. Bu özellikleri önce yurt dışında sunacak Google, ayrıca başkalarıyla paylaşılabilecek ortak listeler üzerinden, emoji ile seçim deneyimi de sunacak.

Bu sayede listedeki en popüler ya da gidilmesi istenen konum yanındaki emojilere bakılarak anlaşılabilecek.  Bundan önce ise söylenti olarak bir sohbet botu ses getirmişti. Google Maps içinde çalışacak bu iddia aşamasındaki sohbet botu, eğer ileride gerçek olursa kişilere büyük fayda sağlayabilir.

Bu sayede belirli rotaları ayarlamak, belirli konumlar hakkında bilgi almak çok daha hızlı ve ayrıntılı hale getirilebilir. Çok yüksek ihtimalle 2024 planları arasında yer alan bu altyapı, tahminlere göre sesli çalışacaktır ve yüksek ihtimalle tüm bölgelerde aktif olarak görev yapabilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Maps yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli