reklamı kapat

POPÜLER

Google Maps LOG Tasarım

Google Maps için yeni bir gizlilik odaklı “Zaman Çizelgesi” özelliği duyuruldu

 - Güncelleme: 12 Aralık 2023 20:47

Dünyanın en çok kullanılan harita / navigasyon uygulamalarından olan Google Maps için gizlilik odaklı önemli bir güncelleme yapılacak.

Google Maps için önümüzdeki yıl çıkacak bir güncelleme ile beraber “Zaman Çizelgesi” özelliği kapsamında kayıt altına alınan hassas konum verileri artık buluttan uzak tutulabilecek yani sadece telefonlarda saklanabilecek. iOS ve Android uygulamalarına gönderilecek bu değişiklik, gizlilik ve güvenlik için oldukça güzel görünüyor ve şimdiden olumlu karşılanıyor. Zaman Çizelgesi özelliği eğer bilmiyorsanız ziyaret ettiğiniz tüm alanların ve turistik yerlerin şifrelenmiş de olsa bir kaydını tutuyor ve Google’ın sunucularına gönderiyor. Şirket aynı zamanda artık konum geçmişlerinin 18 ay değil 3 ay sonra otomatik olarak silineceğini belirtiyor, popüler uygulama için konuma özgü veri silme seçeneği de ekleniyor. Hepsine ek olarak güzel bir adım daha atılıyor. Buna göre Google Maps yakında haritadaki mavi noktaya basarak Konum Geçmişi ve Zaman Çizelgesi gibi bölümlerdeki detaylı ayarları hızlıca görmenize de olanak tanıyacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Maps mobil uygulamalarında en son görsel bir güncelleme yapılmış ve bu güncelleme ile harita renklerinde değişikliğe gidilmişti. Örneğin deniz ve göl gibi alanlar artık mavi değil turkuaz renkte, ana yollar ise sarı değil gri renkte gösteriliyor. Normal yolları açık gri renge geçirerek daha belirgin hale getiren Google, yeşil alanları ise yeni yeşil tonuyla öne çıkarıyor. Bu genel olarak iyi geri dönüşler alan renk tonu değişikliklerinin yakında tüm Android ve iOS kullanıcıları açılması ve aynı zamanda web tarafına da getirilmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yakında herkese gönderilecek başka bir güncelleme ile beraber Google Maps ya da Google Haritalar artık ne istediğinize bağlı olarak “en iyi rota”, “daha az aktarmalı yolculuk”, “daha az yürüme”, “tekerlekli sandalye erişimine uygun rota” veya “en düşük maliyetli yol” gibi seçeneklere sahip farklı rotalar da önerebilecek.

Bu çok sayıda kişinin fazlasıyla hoşuna gidecek adım dışında uygulama artık istasyon giriş ve çıkışlarını da eskiye oranla çok daha açık şekilde gösterecek, bu sayede kişilerin örneğin yanlış bir trene binmesi engellenecek. Bu özellikleri önce yurt dışında sunacak Google, ayrıca başkalarıyla paylaşılabilecek ortak listeler üzerinden, emoji ile seçim deneyimi de sunacak. Bu sayede listedeki en popüler ya da gidilmesi istenen konum yanındaki emojilere bakılarak anlaşılabilecek.

Google Maps yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli