reklamı kapat

POPÜLER

Google Maps

Google Maps üretken yapay zekâ ile güçlendiriliyor

 - Güncelleme: 01 Şubat 2024 20:31

Dünyanın en çok kullanılan harita / navigasyon uygulamalarından olan Google Maps üretken yapay zeka ile güçlendiriliyor.

Google Haritalar / Google Maps servisi için büyük bir adım atan Google, büyük dil modellerinden yardım alarak yeni bir dönem başlatıyor. Başta sadece ABD’ye açık olacak yeni altyapı, kişilerin servisi ChatGPT ya da Google Bard ile iletişim kurar gibi kullanmasına ve servisten konum / mekan tavsiyesi özelinde cevaplar almasına imkan tanıyacak. Bu konuda, “Haritalar’ın 250 milyondan fazla yer hakkındaki ayrıntılı bilgilerini ve 300 milyondan fazla katılımcının oluşturduğu güvenilir bilgileri analiz ederek, nereye gidileceğine dair hızlı bir şekilde önerilerde bulunmak için LLM’leri kullanacağız” diyen Google, bu sayede yeni yerlerin keşfini daha kolay hale getirmeyi hedefliyor. Önerilen bir restoran ile alakalı devam sorularına da destek veren (Örneğin yemek ücreti vb. gibi) sistem, ileride küresel olarak de devreye alınacaktır. Servis bundan önce ise bir üç boyutlu bina adımıyla gündeme gelmişti. Kaçıranlar için Maps çok uzun bir süredir bazı bölgelerde binaların üç boyutlu olarak gösterilmesini destekliyor. Geçtiğimiz ay öğrendiğimiz kadarıyla bu kullanım yapısı çok yakında genişletilecek. Buna göre mobil sürümlerde ve aynı zamanda otomobillere özel Android Auto’daki navigasyon sırasında da üç boyutlu binaları gösterilmeye başlanacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konuda testlere başlayan firma, bu sayede hem daha etkili bir görsel deneyim sunacak hem de kişileri seçtikleri yere götürürken daha rahat bir şekilde yönlendirebilecek. Google Maps için yakında herkese gelecek bir güncelleme ile beraber “Zaman Çizelgesi” özelliği kapsamında kayıt altına alınan hassas konum verileri artık buluttan uzak tutulabilecek yani sadece telefonlarda saklanabilecek. iOS ve Android uygulamalarına gönderilecek bu değişiklik, gizlilik ve güvenlik için oldukça güzel görünüyor ve şimdiden olumlu karşılanıyor.

Zaman Çizelgesi özelliği eğer bilmiyorsanız ziyaret ettiğiniz tüm alanların ve turistik yerlerin şifrelenmiş de olsa bir kaydını tutuyor ve Google’ın sunucularına gönderiyor. Şirket aynı zamanda artık konum geçmişlerinin 18 ay değil 3 ay sonra otomatik olarak silineceğini belirtiyor, popüler uygulama için konuma özgü veri silme seçeneği de ekleniyor. Hepsine ek olarak güzel bir adım daha atılıyor. Buna göre Google Maps yakında haritadaki mavi noktaya basarak Konum Geçmişi ve Zaman Çizelgesi gibi bölümlerdeki detaylı ayarları hızlıca görmenize de olanak tanıyacak.

Google Maps yenilikleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER