reklamı kapat

POPÜLER

Google Maps

Android için Google Maps hava durumu göstermeye başladı

Dünyanın en çok kullanılan harita / navigasyon uygulamalarından olan Google Maps için Android tarafında güzel bir adım atıldı.

Yapılan son güncelleme ile beraber Android için Google Maps bakılan bölgenin hava durumunu da göstermeye başladı. iOS sürümünde çok uzun zamandır bulunan bu imkanın Android tarafına çok geç gelmesi garip karşılanırken, hava durumu direkt olarak ana ekrandaki arayüz öğelerinin sol tarafındaki ufak bir simge üzerinden gösteriliyor. Google Maps bu aralar birçok farklı yeni gelişme ile gündeme geldi. Servisi için büyük adımlar atan Google, kısa süre önce büyük dil modellerinden yardım alarak yeni bir dönem başlatacağını duyurdu. Başta sadece ABD’ye açık olacak yeni bir altyapı, kişilerin servisi ChatGPT ya da Google Bard ile iletişim kurar gibi kullanmasına ve servisten konum / mekan tavsiyesi özelinde cevaplar almasına imkan tanıyacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konuda, “Haritalar’ın 250 milyondan fazla yer hakkındaki ayrıntılı bilgilerini ve 300 milyondan fazla katılımcının oluşturduğu güvenilir bilgileri analiz ederek, nereye gidileceğine dair hızlı bir şekilde önerilerde bulunmak için LLM’leri kullanacağız” diyen Google, bu sayede yeni yerlerin keşfini daha kolay hale getirmeyi hedefliyor.

Önerilen bir restoran ile alakalı devam sorularına da destek veren (Örneğin yemek ücreti vb. gibi) sistem, ileride küresel olarak de devreye alınacaktır. Servis bundan önce ise bir üç boyutlu bina adımıyla gündeme gelmişti. Kaçıranlar için Maps çok uzun bir süredir bazı bölgelerde binaların üç boyutlu olarak gösterilmesini destekliyor. Geçtiğimiz ay öğrendiğimiz kadarıyla bu kullanım yapısı çok yakında genişletilecek. Buna göre mobil sürümlerde ve aynı zamanda otomobillere özel Android Auto’daki navigasyon sırasında da üç boyutlu binaları gösterilmeye başlanacak.

Google Maps yenilikleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli