reklamı kapat

POPÜLER

Google Maps LOG Görsel

Google Maps ve Search için yeni özellikler duyuruldu

Dünyanın en çok kullanılan harita / navigasyon uygulamalarından olan Google Maps ve aynı zamanda Search/Arama için yeni özellikler duyuruldu.

Yapılan duyuruya göre Google Maps yakında seyahat süreleri yakınsa ve genel olarak pratikse araç ile sürüş rotalarının yanında toplu taşıma ve yürüme önerileri de sunmaya başlayacak. Google Search yani Arama sonuçlarında ise uzun mesafeli tren rotaları için gerekli tüm bilgileri fiyatlarıyla beraber artık aralarında Türkiye’nin de olduğu 38 farklı ülkede göstermeye başlıyor. Hepsine ek olarak elektrikli otomobil sahipleri için güzel bir adım atılıyor, Maps’in yakında yapay zeka destekli bir konum tarifi/konum açıklama altyapısı ile kişilerin şarj istasyonlarını daha kolay bulmasına yardımcı olacağı aktarılıyor. Bundan önce yapılan güncelleme ile beraber Android için Google Maps bakılan bölgenin hava durumunu da göstermeye başlamıştı. iOS sürümünde çok uzun zamandır bulunan bu imkanın Android tarafına çok geç gelmesi garip karşılanırken, hava durumu direkt olarak ana ekrandaki arayüz öğelerinin sol tarafındaki ufak bir simge üzerinden gösteriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Maps bu aralar aslında birçok farklı yeni gelişme ile gündeme geldi. Servisi için büyük adımlar atan Google, kısa süre önce büyük dil modellerinden yardım alarak yeni bir dönem başlatacağını duyurdu. Başta sadece ABD’ye açık olacak yeni bir altyapı, kişilerin servisi ChatGPT ya da Google Bard ile iletişim kurar gibi kullanmasına ve servisten konum / mekan tavsiyesi özelinde cevaplar almasına imkan tanıyacak.

Bu konuda, “Haritalar’ın 250 milyondan fazla yer hakkındaki ayrıntılı bilgilerini ve 300 milyondan fazla katılımcının oluşturduğu güvenilir bilgileri analiz ederek, nereye gidileceğine dair hızlı bir şekilde önerilerde bulunmak için LLM’leri kullanacağız” diyen Google, bu sayede yeni yerlerin keşfini daha kolay hale getirmeyi hedefliyor. Önerilen bir restoran ile alakalı devam sorularına da destek veren (Örneğin yemek ücreti vb. gibi) sistem, ileride küresel olarak de devreye alınacaktır.

Google Maps yenilikleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER