reklamı kapat

POPÜLER

Google Haritalar "yolcu dolaştıran taksi" lerin önünü kesecek özellik

Google Haritalar’dan “yolcu dolaştıran taksi”leri engelleyecek özellik

Google Haritalar, sık taksi kullananlar için hayli işlevsel yeni bir özellik test ediyor. “Yolcu dolaştırma” devri kapanıyor.

Yeni özelliklerle kullanıcı deneyimini geliştirmeye devam eden Google Haritalar, bu kez taksi kullanıcıları için işlevsel bir özelliği getirmeye hazırlanıyor. Çok iyi bilmediğiniz bir şehirde taksiyle yolculuk ederken ya da hatta avucunuzun içi gibi bildiğiniz bir şehirde taksi çevirdiğinizde bazen şoförün rotası sizinkiyle uymayabiliyor. “Yolcuyu dolaştırarak varış noktasına ulaşma” vakaları azımsanamayacak kadar sık oluyor. Neyse ki teknolojinin, hatta doğrudan Google’ın bu soruna bir çözümü mevcut. Firmanın şimdilik Hindistan’da test ettiği yeni özellik, gitmek istediğiniz noktaya erişimde izlenmesi gereken rotadan saptığınızda sizi doğrudan uyarıyor. Rotada bilinçli sapmalar da olabilir elbette ancak yolcu uyarılmadan gerçekleştirilen sapmalar için işlevsel olduğunu söyleyebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Haritalar, taksi yolculuğunu daha güvenli hale getiriyor

Rotadan çıkma uyarısı” özelliğini rotayı belirledikten sonra açabiliyorsunuz. “Stay Safer” başlığı altındaki “rota dışına çıkıldığında uyar” özelliği açıldığında, bulunduğunuz araç seçili rotanın 500 metre kadar dışına çıkarsa uygulama sizi uyarıyor. Böylece yola bakmadığınız bir anda ya da en basiti dalgınlığınız tuttuğunda telefon uyarısıyla aracın rota değiştirdiğini fark edebiliyorsunuz.

Özellik ise ne yazık ki şimdilik tüm kullanıcılara açılmış değil. Daha geniş çapta bir erişimin ne zaman başlayacağı da bilinmiyor. Ancak Hindistan’da aktif olarak denenmeye başlandığı için, yakın zamanda diğer kullanıcılara da ulaşması olası.

İlginizi çekebilir

Google yeni AR özelliği ile vahşi yaşamı yanı başınıza getiriyor