reklamı kapat

POPÜLER

Google Maps çevrim dışı harita

Google Maps ile çevrim dışı harita indirme [Nasıl yapılır?]

Google Maps, en çok kullanılan navigasyon uygulamalarının başında geliyor. Popüler uygulama çevrim dışı çözümler de sunuyor.

Navigasyon uygulaması denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri Google Maps oluyor. Gün içinden yaşadığımız şehirde dahi sık sık kullandığımız uygulama, özellikle şehir dışına ya da yurt dışına çıktığımızda adeta kurtarıcı görevi görüyor. Google’ın uygulama içi kullanıcılara sunduğu pek çok gelişmiş özellik de mevcut. Özellikle yön bulma konusunda kullanıcılar için artırılmış gerçeklik desteği dahi sunan uygulama aynı zamanda çevrim dışı harita erişimine de sahip. Özellikle yurt dışında kısıtlı internet erişimi varken kullanıcıların hayatını kurtaracak olan bu özellik içinse önceden basit bir iki ayarlama yapmak ve gideceğiniz bölgenin haritasını indirmek gerekiyor. Bunu yapmaksa hayli basit.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Maps içinde çevrim dışı harita indirme

İlk yapmanız gereken uygulama içinde gitmek istediğiniz konumu girmek. Bu konumu girdikten sonra Android cihazlarda ekranın sol üstünde, arama çubuğunun yanındaki menü tuşuna basmanız gerekiyor. Buradan “çevrim dışı haritalar” başlığına tıkladıktan sonra Kendi Haritanızı Seçin seçeneğiyle beraber bölge işaretleniyor. İki parmağınızla haritada yaklaşıp uzaklaşarak indirilmesi istenen bölgenin büyüklüğünü ayarlayabiliyorsunuz. Harita seçiminin altında ne kadar veri indirileceği de yazıyor. Alanı seçtikten sonra İndir diyerek bölge haritasını indirebilirsiniz.

iOS kullanıcıları da aynı şekilde ya arama çubuğunun solundaki menü tuşundan aynı alana ulaşabilir. Aynı zamanda bölgenin özelliklerinin yer aldığı paneli yukarı kaydırırsanız, ekranın sağındaki üç noktadan da direkt bölgenin çevrim dışı haritasını indirebilirsiniz. Bu sayede bu bölgelerde ayrıca internete ihtiyaç duymadan haritayı kullabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Google Maps nihayet işlevsel Android özelliğini iOS’e getiriyor