reklamı kapat

POPÜLER

Google Haritalar için artırılmış gerçeklik desteği

Heyecan verici yeni Google Haritalar özelliği geleceği hedefliyor

Popüler navigasyon uygulaması Google Haritalar, önemli bir özelliği için test aşamasını başlattı. Yeni özellik işleri kolaylaştırmayı amaçlıyor.

En başarılı navigasyon uygulamaları arasında zirveye oynayan uygulamalardan olan Google Haritalar, şimdilerde artırılmış gerçeklik desteğini kullanıcılarla buluşturmaya hazırlanıyor. Navigasyon tarzını tamamen değiştirmeye hazırlanan bu destek, bazı kullanıcılar için açılmış durumda. Test edilen özellikle kullanıcılar telefonun arka kamerasını kullanarak gitmeleri gereken yönü doğrudan kamera aracılığıyla görüntüleyebiliyor. Ekranın altında ise yine Google’ın alışılmış küçük haritası yer alıyor. GPS ile bulunduğunuz konumu algılayan sistem Street View verisi ile tam olarak nerede olduğunuzu çözüyor. Bu sayede artırılmış gerçeklik desteği, kamera yardımıyla ekrana gitmeniz gereken yönü yansıtıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Haritalar

Kameranın sürekli açık olmasına gerek yok

Uygulama yolculuk boyunca kullanıcıların kameralarını açık tutarak pil tüketimini artırmak istemediği için, bir süre sonra kullanıcıların klasik harita görünümüne geçmesi yönünde yönlendirmede bulunuyor. Özelliğin temelindeki mantık, hiç bilinmeyen bir konumdayken kaybolmuşluk hissini azaltarak ilk adımı atmayı kolaylaştırmak. Tabii söz konusu bu özellik şimdilik telefon için geliştirilse de asıl amaç ilerleyen dönemde artırılmış gerçeklik destekli gözlükler, kasklar ve benzeri aksesuarlar üzerinde kullanılması. Telefona hiç bakmadan gideceğiniz noktayı seçebilme özgürlüğü sağlayan bu özellik aynı zamanda dikkatinizi de yoldan ayırmamanızı mümkün kılıyor.

Öte yandan yeni özelliğin tüm kullanıcılar için ne zaman açılacağı henüz net değil. Google Haritalar üzerinde denenen özellik “yeterince iyi” olana kadar test aşamasında kalacak gibi görünüyor.

İlginizi çekebilir

Google Haritalar’da favori konumları kaydetme ve paylaşma