reklamı kapat

POPÜLER

Google Haritalar
Google Haritalar

Google Haritalar’a navigasyona bakışı değiştirecek “artırılmış gerçeklik” dokunuşu

İlk günü kısa süre önce biten Google I/O 2018 konferansı, gerçekten çok ciddi yeniliklere sahne oldu. Bunlar arasında en çok dikkat çekenlerden bir tanesi de Google Haritalar‘a eklenen artırılmış gerçeklik özelliğiydi.

Özellikle büyük şehirlerde hayat kurtaran Google Haritalar, artık artırılmış gerçeklik altyapısından da yararlanıyor. Street View ve mevcut Haritalar verilerinden yararlanan sistem, telefonların kamerasını kullanarak navigasyon bilgilerini bulunduğu yere yansıtıyor. Bu sayede sokakta giderken haritayı takip etmek yerine direkt olarak gerçek görüntü takip edilebiliyor. Gidilmek istenen yere çok daha kolay şekilde yol alınması için tasarlanan sistem, gerçek ile sanalı harmanlıyor. AR altyapısının bu getirisiyle oyunlarda yer alanlara benzer yön işaretçileri gerçek hayata entegre ediliyor. Burada GPS verisini kullanmaya devam eden şirket, kişilerin haritadaki mavi nokta ile olan savaşını sona erdirecek gibi duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Haritalar

Google Haritalar en iyilerden

Sürekli olarak güncellenen ve özellikle mekan bilgisi konusunda çok iyi olan servis, AR ile çok daha yetenekli hale geliyor. Ancak bu yeni özelliğin henüz tam olarak ne zaman kullanıma çıkacağı bilinmiyor. Sanıyoruz üzerinde daha çalışılması gereken sistem, kullanıcıların çok hoşuna gidecek gibi duruyor. Buna ek olarak kişilere özel mekan önerilerinde de bulunan Haritalar, sosyal etkinliklerin merkezinde daha fazla yer almak istiyor. Kişilere akşamlarını geçirecek birçok öneride bulunan uygulama, diğer servislere olan ihtiyacı bitiriyor.

İlgili Video

Şirketin JBL ortaklığında hazırladığı gelişmiş soundbar