reklamı kapat

POPÜLER

Google haritalar ve Apple

Google Haritalar için yepyeni artırılmış gerçeklik hamlesi

Yeni özelliklerle adından söz ettiren Google Haritalar, en büyük rakibini artırılmış gerçeklik yarışının ilk raundunda yenmiş gibi duruyor.

Mobil cihazlardaki Google‘ın Haritalar uygulaması kullanıcıları yeni bir gezinme deneyimiyle tanıştırmayı hedefliyor. Google Haritalar, telefonun kamerasından canlı olarak gerçek dünya üstüne eklene işaretçiler ile sizi hedefinize yönlendirecek bir artırılmış gerçeklik (AR) aracı başlattı. Geçen hafta Apple tarafından da aynı konuya dair bir patent başvurusu haberi gelmişti. Apple Haritalar, Google Haritalara karşı bir yarışı daha kaybetmiş gibi görünüyor. Böyle söylememizin nedeni, Apple Haritalar için artırılmış gerçeklik adımını yeni atmaya başlamışken, Google aylardır bu özelliği beta olarak deniyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İki harita uygulamasının AR özelliklerini kıyaslamak bir noktada eksik kalacak. Zira Apple geliştirdiği bu özelliği araçlardaki navigasyon sistemi için geliştirecekken, Google yayalar için bu özelliği devreye soktu. Aynı şartlarda yarışa başlanmamış olsa da yine de Google’ın kullandığı özellik daha yararlı ve geliştirilmeye yatkın duruyor.

Google‘ın Live View özelliğini kullanmak için bir varış noktası seçmeniz yeterli. Bunun ardından birkaç adım ile yürüyüş yönlerini ayarlayabilir ve işlemi tamamlayabilirsiniz. Uygulamayı kullandıktan sonra Live View ile rehber hep sizin yanınızda olacak.

Google Haritalar AR özelliği

Teknoloji devi bu faydalı özelliği ilk olarak Google’ın Pixel telefon sahiplerine sunuyor. Google’ın Yerel Rehber’lerine katılanlar zaten Live View’u test edebilmişti. Ancak bu hafta içinde Android 7.0 ve sonraki sürümleri çalıştıran cihazlarda ve iOS 11 çalıştıran iPhone telefonlarında kullanılabilir olacağı söyleniyor.  Android telefonlara daha geniş bir şekilde yayılacağını söylüyor.

İlginizi çekebilir

Google’ın Haritalar uygulamasında favori konumları kaydetme ve paylaşma