reklamı kapat

POPÜLER

apple haritalar artırılmış gerçeklik

iOS 8, Apple Haritalara önemli yenilikler getirecek

Apple‘ın harita uygulaması Apple Haritalar’ın iOS 8‘le birlikte birçok önemli değişikliğe ve yeniliğe uğrayacağı iddia ediliyor. 9to5Mac’te yer alan bir habere göre işletim sisteminin yeni sürümünde toplu taşıma navigasyonu ve yakınlarda bulunan ilgi çekici mekanlar için artırılmış gerçeklik gibi özellikler yer alacak.

Önümüzdeki aylarda piyasaya sürülmesi beklenen iPhone 6‘yla birlikte kullanıcılara sunulacağı düşünülen iOS 8’de yer alacak olan yenilenmiş Apple Haritalar uygulamasının zayıf yönlerinin iyileştirilmesi ve böylece Apple’ın bu anlamda rakibi olan Google Haritalar ve Nokia’nın HERE platformuna karşı firmayı daha iyi bir konuma taşıması hedefleniyor.

iOS 7’yle birlikte bir tasarım değişikliğine gidilen Apple Haritalar’da bu defa bazı temel değişikliklerin söz konusu olacağı belirtiliyor. Havaalanı, park ve benzeri mekânları gösteren harita etiketlerinin ve mekan önerilerinin daha etkin bir hâle getirilmesinin ve Apple’ın gizlice gerçekleştirmiş olduğu şirket satın almalarının da tam da bunun gibi çalışmaların bir parçası olduğu düşünülüyor. Bununla birlikte yine gerçekleştirilmesi düşünülen bazı görünüm ayarları aracılığıyla haritaların okunmasının çok daha kolaylaşacağı söyleniyor.

apple haritalar artırılmış gerçeklik

Toplu taşıma için eklenecek olan yol tarifleri de Apple Haritaların diğer harita uygulamalarına göre bir adım öne geçmesine yardımcı olacak olan değişikliklerden biri. Hâlihazırda var olan sürücü ve yayalar için olan yol tarifi özelliğinin yanında uygulamaya gelen yeniliklerle artık tren, tramvay, metro, otobüs gibi toplu taşıma araçları için de yol tariflerinin kullanılması mümkün olacak.

Söz konusu yol tarifi özelliği ilk etapta sadece ABD’de bulunan büyük şehirler için geçerli olacaksa da daha sonra bu özelliğinin kullanım alanının genişleyeceği belirtiliyor.

Haritalardaki toplu taşıma işlevi standart ve uydu haritalarıyla birlikte yakınlarda bulunan istasyonlar ve otobüs duraklarını gösteren yeni bir harita görünümünü de içerecek.

Yenilenen Apple Haritalardaki artırılmış gerçeklik sayesinde kullanıcılar, iPhone kamerasını belirli bir yönde tuttuklarında, o yönde bulunan bütün mekanların kamera görüntülerine ulaşabilecek.

YORUMLAR