reklamı kapat

POPÜLER

Apple, Waze’i 500 milyon dolara satın alabilecek mi?

iOS 6 ile birlikte Google Haritalar yerine kendi üç boyutlu haritalarını kullanmaya başlayan Apple, haritalar konusunda TomTom ile iş birliğine gitmiş, mekan paylaşım ve yorumlama servisi Yelp’i de kendi harita uygulamasına dahil etmişti. Beta sürecinde birtakım hatalara sahip olan harita uygulamasının mobil işletim sisteminin son sürümünde de sorunlar barındırıyor olması kullanıcılar tarafından epeyce eleştirilmişti. Apple’ın iOS’ten sorumlu başkan yardımcısı Scott Forstall, perakende satış sorumlusu John Browett ve haritalar ekibinin sorumluluğunda yer alan Richard Williamson, şirketin imajına büyük zarar veren harita uygulaması yüzünden işlerinden olmuştu.

TechCrunch‘ın haberine göre Apple, veri tabanındaki eksikliği gidermek adına sosyal navigasyon servisi Waze‘i satın almayı planlıyor. İddialara göre  Waze, Apple’dan 750 milyon dolar istiyor. Apple’ın Waze’ı satın almak için gözden çıkardığı meblağ ise 400 milyon dolar peşin toplamda ise 500 milyon dolar. Waze’in geçtiğimiz yıl 1 milyar doların altında gelir elde etmiş olması -öncelikle reklamlardan- da Apple’ın iştahını kabartıyor olabilir. Apple’ın Waze ile görüşmelerini sürdürdüğünü henüz bir anlaşmanın olmadığı belirtiliyor.

The Wall Street Journal, Apple’ın haritalardaki veri tabanını geliştirme konusunda Foursquare‘den destek alacağını geçen ay bildirmişti. Apple’ın kıdemli başkan yardımcısı Eddy Cue’nin konum tabanlı sosyal ağ servisinin yöneticileriyle görüşmeler yaptığını belirten The Wall Stree Journal, bu görüşmelerin son birkaç haftadır sürdüğünü de belirtmişti. Apple’ın, Foursquare veya Waze gibi firmaların veritabanlarını kendi haritalar uygulamasına dahil etmesi durumunda haritalar konusundaki başarısızlığını da gidereceğe benziyor.

İLGİLİ HABERLER
Apple, Haritalar uygulaması için Foursquare’den destek alacak