reklamı kapat

POPÜLER

Google Assistant

Popüler yardımcı Google Assistant’ı “gerçek kılan” şaşırtan yenilikler

Kısa süre önce ilk günü sona eren I/O 2018 kapsamında onlarca yeni duyuru yapan internet devi Google, elbette dijital asistan Google Assistant‘ı da unutmadı. İşte popüler asistana eklenen yeni özellikler.

Dünyanın en iyi dijital asistanlarından sayılan Google Assistant, yeni özellikler ile çok daha gelişmiş hale getirildi. İlk olarak asistan artık gerçek bir asistan gibi görev yapabiliyor ve örneğin telefon ile rezervasyon alabiliyor. Duplex isimli bir deneysel teknoloji üzerine kurulan bu özellik, gerçekten “çılgınca” görünüyor. Sunum sırasında gerçek bir insan ile yapılan berber rezervasyon görüşmesiyle tanıtılan sistem, karşıdan gelebilecek birden fazla soruyla başa çıkabiliyor. Yoğun kişilere büyük zaman kazandıracak gibi duran özellik, elbette ilk önce deneysel bir aşamaya açılıyor. Bu aşamadan sonra herkese açılacağı belirtilen altyapı, geleceğe bir adım daha atılması anlamına geliyor.

Buna ek olarak Assistant artık altı yeni ses kazanıyor. Yani kişiler asistanlarının sesini istediklerini gibi değiştirebiliyor. Bu yeni sesler arasında John Legend‘ın da olması ise güzel bir detayı oluşturuyor. Ayrıca asistan artık bünyesinde bir “lütfen” modu taşıyor. Bu aktif edildiği zaman asistana bir komut verileceği zaman sonuna “lütfen” eklenmesi gerekiyor. Bu daha özellikle çocuklar için güzel görünüyor. Bu arada artık her mesaj için “Hey Google” zorunluluğu da ortadan kalkıyor. Bir kere Hey Google denilerek aktif edilen asistan, ardından gelen sorular için bu komutu aramıyor ve hızlıca cevap verebiliyor. Bu özellikle kesik kurulan iletişimler için büyük zaman kazancı anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Assistant rakiplerin bir adım önüne geçiyor

Artık tek bir cümle içerisinde geçen birden fazla soruya cevap verebilen asistan, biliyorsunuz bir süredir birden fazla akıllı ev cihazını tek bir komutla yönetebiliyor. Bunu güncelleyen firma, artık süreçte özelleştirme seçeneği sunuyor. I/O 2018’in ilk gününde en çok beklenen Türkçe dil desteği hakkında ise maalesef açıklanmış bir detay yok. Uzun süredir Türkçe dil desteği kazanması beklenen asistan, henüz buna hazır değil gibi görünüyor.

İlgili Video

Şirketten ilginç bir uygulama