reklamı kapat

POPÜLER

dijital asistan
dijital asistan

Piyasadaki “en iyi dijital asistan” testinde ortaya çıkan ilginç sonuç

Dijital asistanlar artık hayatımızın bir parçası. Şu an karşımızda Amazon Alexa, Microsoft Cortana, Apple Siri ve Google Assistant bulunuyor. Peki bunların en iyisi hangisi? İşte piyasadaki “en iyi dijital asistan testinde ortaya çıkan ilginç sonuç.

Stone Temple tarafından 4.942 soru üzerinden yapılan test, gerçekten ilginç bir sonuç ortaya koyuyor. İlginç diyoruz çünkü sektörde gösterilenin aksine Microsoft Cortana, Amazon Alexa’dan daha iyi performans ortaya koyuyor. Sorulara daha doğru cevap verdiği ve cevap vermeye çalıştığı görülen Cortana, gerçekten şaşırtıyor. Test kapsamında Harman Kardon Invoke akıllı hoparlörde görev yapan Cortana, Siri’yi de kolayca geride bırakmayı başarmış görünüyor. Ayrıca Google Home’daki Google Assistant’ı da geride bırakan Cortana ve Invoke ortaklığı, beklenmedik bir sonuç ortaya koyuyor. Genel olarak en iyi dijital asistan akıllı telefonlarda çalışan Google Assistant çıkarken, Amazon Alexa son aylarda gündemden düşmeyen Siri’yi geride bırakarak üçüncü sırada karşımıza çıkıyor. Test kapsamında en çok yanlış cevabı ise Siri ile Alexa’nın verdiği görülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

dijital asistan

Dijital asistan teknolojileri artık hayatın bir parçası

Geçtiğimiz yıla oranla çok daha iyi hale gelen Microsoft Cortana, alanda geleceği olan asistanlar arasında yer alıyor. Çok fazla donanım ortaklığı ile kitlelere yayılmayan asistan, dediğimiz gibi performansıyla şaşırtmayı başarıyor. Diğer taraftan Siri ise en kötü olarak gerçekten hayal kırıklığı yaratmaya devam ediyor. Firmanın düzeltmek için onlarca yeni uzman aradığı asistan, yakın zamanda kolay kolay öne çıkabilecek gibi durmuyor. Bu da gerçekten Apple ekosistemi için çok kötü görünüyor. Yapılan anketlere göre iPhone X’un en sevilmeyen özelliği de Siri olarak çıkıyor.

İlgili Video

Siri’li ilk akıllı hoparlör