reklamı kapat

POPÜLER

Intel Cannon Lake

Intel’in yeni nesil işlemcileri için kötü haber

İşlemci devi Intel, son dönemde çok da iyi zamanlar geçirmiyor. Yapılan son açıklama yeni nesil işlemciler için de iyi haberler vermiyor.

Şirketin resmi açıklamasına göre 10 nm üretim sürecinden çıkacak Cannon Lake işlemciler ertelenmiş durumda. İkinci kez erteleme kararı alan firma, normalde 2018 somunda seri üretime girme planının 2019’a kaldığını belirtiyor. Bunun arkasında tam olarak ne gibi bir sorun olduğu bilinmezken, bu durum elbette iyi görünmüyor. Mevcut en iyi işlemcilerini 14 nm üretim sürecinden çıkartan firma, her şeye rağmen 10 nm konusunda oldukça iddialı konuşuyor. Kendi 10 nm üretim sürecinin TSMC ve Samsung’dan daha iyi olduğunu belirten firma, Engadget’e göre 10 nm Cannon Lake işlemcilerin ufak çaplı üretimini yapıyor. Ancak son kullanıcıya işlemci sağlayacak büyük çaplı seri üretim maalesef bir kez daha ileri tarihe gidiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Intel son dönemde gündemden düşmüyor

2017’yi büyük Meltdown ve Spectre açıklarıyla kapatan firma, bu sorunlardan arındırılmış işlemciler için baskı altında bulunuyor. Geçtiğimiz hafta Apple’ın 2020 itibariyle Core ailesini kullanmayı bırakacağı ve kendi işlemcilerini kullanacağı haberiyle gündeme gelen Intel, kısa süre önce de akıllı gözlük ürünü rafa kaldırmıştı. Tüm bunlara rağmen 16 milyar dolar çeyrek karı açıklayan firma, AMD’nin önünde olmanın verdiği güçle maddi sorun yaşamıyor ancak yine de işler istendiği gibi gitmiyor.

İlgili Video

Snapdragon işlemcili dizüstü