reklamı kapat

POPÜLER

Intel

Yeni Intel CEO’sundan beklenmedik Apple açıklaması

Intel CEO’sunu değiştiriyor. Yeni CEO daha göreve gelmeden dikkat çeken açıklamalarda bulunmaya başladı bile.

12. jenerasyon Alder Lake işlemcilerin bile halen 10 nm SuperFin sürecinden çıkması ve AMD ile Apple’ın işlemci pazarındaki dev adımları, Intel’de köklü bir değişikle neden oldu. Kısa süre önce Intel CEO’sunun görevinden ayrılacağı açıklandı. CEO Bob Swan‘ın yerine dev şirketin başına VMware CEO’su Pat Gelsinger geçirilecek ve bu dönüşüm 15 Şubat tarihinde yapılacak. İşte bunun öncesinde bir açıklamada bulunan Gelsinger, yaşam tarzı şirketi” olarak nitelendirdiği Apple’dan daha iyi işlemci üretebileceklerini belirtti. Şirket çalışanlarına “PC ekosistemine Cupertino’daki bir yaşam tarzı şirketinin (Apple) yaptığı her olası şeyden daha iyi ürünler sunmalıyız“, diyen Gelsinger, gelecekte “çok daha iyi olmalıyız” açıklamasını da yapıyor. Ancak bunlar şimdilik markanın imajını toparlamaya yönelik açıklamalar. Firmanın ya da yeni CEO’nın herkese cevabı sözde değil gerçekten üstün performans sunan yeni nesil işlemciler ile vermesi gerekiyor.

Intel işlemci pazarında devrime mecbur durumda

Çünkü rakip AMD pazarda çok ciddi bir atılım yapmış durumda. Aynı şekilde artık Apple da kendi işlemcilerini üretiyor ve Intel’den uzaklaşıyor. Ayrıca Apple’ın Pro modeller için dahi çok güçlü Apple Silikon işlemciler geliştirdiği de biliniyor. Bu açıdan Intel’in kalan müşterilerini elinde tutmak adına büyük adımlar atması gerekiyor. Özellikle AMD’nin yeni işlemcileri birçok kişiyi Intel’den uzaklaştırmış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Intel halen 10 nm seviyesinde yer alırken, AMD 7 nm, Apple ise 5 nm işlemci üretiyor. İşte Intel’in bunu çözmek, yani 7 nm hatta 5 nm için başka şirketlerden yardım almak istediği gelen bilgiler arasında yer alıyor. Bu mantıklı görünüyor çünkü firma tek başına 7 nm halen inemiyor. Firmanın 7 nm işlemcileri geçtiğimiz aylarda 2022’ye ertelenmişti. 2022’de AMD’nin 5 nm inmesi bekleniyor ve bu açıdan bir dış üretim yardımı firma için çok mantıklı görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Samsung imzalı yeni robotlar ile tanışın