reklamı kapat

POPÜLER

Katlanabilir iPhone

Katlanabilir iPhone resmen masada; işte ortaya çıkan son bilgiler

Teknoloji devi Apple bir kez daha katlanabilir iPhone odaklı bir haberle gündemde. Firma aktarıldığı kadarıyla ciddi geliştirmeler yapıyor.

Katlanabilir iPhone modeli en son geçtiğimiz ay ses getirmişti. Apple iki farklı prototip model üzerinde çalışıyor haberi karşımıza çıkmıştı. Bunlardan birisinin Microsoft Surface Duo gibi iki ekranlı olduğu, diğerinin ise Samsung Galaxy Z Flip gibi dikey katlanabilir yapıda olduğu aktarıldı. Burada özellikle Galaxy Z Flip benzeri dikey katlanabilir model dikkat çekerken, son gelen bilgilerde iki model de prototip halleriyle yapılan ilk dayanıklılık testlerini geçmişti.

Şimdi ise Bloomberg artık yüzde 100 kesin olarak bir katlanabilir modelin yolda olduğunu ve prototip testlerin şirket içerisinde de başladığını belirtiyor. Daha önceki testler aracı firmalarda yapılıyordu. Apple’ın burada şimdilik sadece ekran üzerinden testler yaptığı söylenirken, henüz tamamen çalışan bir katlanabilir iPhone prototipinin üretilmediği gelen bilgiler arasında yer alıyor. Burada telefon için birden fazla ekran boyutu test eden Apple, neredeyse görünmez bir menteşe sistemi geliştirmiş durumda. Bu konuda Apple’a en büyük örnek ve kaynak Samsung konumunda bulunuyor. Katlanabilir iPhone’un hemen satışa çıkması ise kesinlikle beklenmiyor. Hatta modelin 2022’de gelmesi bile ortaya çıkan bilgilere göre çok olası durmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Katlanabilir iPhone için Apple geçtiğimiz dönemde önemli bir patent de almıştı

Firma katlanabilir iPhone modelinin ekranını kendi kendine yenilemesi için özel bir katman üzerinde çalışıyor. Bu sayede ekranın belirli çizikleri ve yüksek ihtimalle diğer ufak hasarları kendi başına ortadan kaldırabileceği aktarılıyor. Peki bu gerçekten mümkün olur mu? Bunun cevabı daha önce de söylediğimiz gibi yüzde 100 kesin olmasa da evet. Güney Kore merkezli araştırmacılar bunu mümkün kılan “elastomer” isimli bir materyali 2018 yılında geliştirmişti.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Akıllı telefonların sağlamlık testleri böyle yapılıyor