reklamı kapat

POPÜLER

Katlanabilir iPhone

İki farklı katlanabilir iPhone modeli özelinde ortaya çıkan yeni bilgiler

Teknoloji devi Apple bir kez daha katlanabilir iPhone odaklı bir haberle gündemde yer alıyor. İşte ortaya çıkan son bilgiler;

Katlanabilir iPhone modeli en son geçtiğimiz hafta gündeme gelmişti. Söylendiği kadarıyla Apple şu an iki farklı prototip model üzerinde çalışıyor. Bunlardan birisinin Microsoft Surface Duo gibi iki ekranlı olduğu, diğerinin ise Samsung Galaxy Z Flip gibi dikey katlanabilir yapıda olduğu belirtiliyor. Burada özellikle Galaxy Z Flip benzeri dikey katlanabilir model dikkat çekerken, son gelen bilgilere göre iki model de prototip halleriyle yapılan ilk dayanıklılık testlerini geçmiş durumda. Bu testlerin şimdilik sadece Apple tasarımı menteşe sistemiyle alakalı olduğu aktarılıyor. Biliyorsunuz katlanabilir telefonların sağlamlık konusunda iki önemli noktası bulunuyor. Bunlarda birisi menteşe, diğeri ise ekran. Bu son gelişme ışığında Apple’ın artık bir karar vereceği aktarılıyor. Kaynaklara göre teknoloji devi iki tasarımdan birisini seçecek. Yani firma 2022’de yüksek ihtimalle sadece tek bir katlanabilir ile karşımıza çıkacak. Burada şimdilik önceliğin Galaxy Z Flip benzeri modelde olduğu düşünülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Katlanabilir iPhone için hatırlarsınız Apple önemli bir patent de almıştı

Firma katlanabilir iPhone modelinin ekranını kendi kendine yenilemesi için özel bir katman üzerinde çalışıyor. Bu sayede ekranın belirli çizikleri ve yüksek ihtimalle diğer ufak hasarları kendi başına ortadan kaldırabileceği aktarılıyor. Peki bu gerçekten mümkün olur mu? Bunun cevabı daha önce de söylediğimiz gibi yüzde 100 kesin olmasa da evet. Güney Kore merkezli araştırmacılar bunu mümkün kılan “elastomer” isimli bir materyali 2018 yılında geliştirmişti.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Akıllı telefonların sağlamlık testleri böyle yapılıyor