reklamı kapat

POPÜLER

katlanabilir ekranlı iPhone

Apple’ın ilk katlanabilir iPhone modeli Galaxy Z Flip gibi olabilir

Bugün bir kez daha gündeme geldiği üzere Apple’ın ilk katlanabilir iPhone modeli, direkt olarak Galaxy Z Flip gibi olabilir.

Henüz tarih yok ancak Apple’ın henüz “prototip” denemelerini yaptığı ilk katlanabilir iPhone modeli, Galaxy Z Flip gibi dikey katlanabilir formda olabilir. Bu gövde formunda iki farklı prototip üzerinde çalıştığı aktarılan Apple, katlanabilir tarafta rekabetin gerisinde kalacak olmasına rağmen hiç ama hiç acele etmiyor. Apple’ın katlanabilir ekran altyapısını ilk olarak bir iPad’de kullanmak istediği uzun zamandır gündemde yer alıyor. Apple bu bağlamda uzun süredir LG Display ve Samsung Display firmalarından katlanabilir ekran örnekleri de alıyor ve testler gerçekleştiriyor. Şirketin bu testlere göre katlanabilir ekranlı iPad’in tasarımını sürekli olarak güncellediği belirtiliyor, kısa süre söylendiği kadarıylaysa Apple’ın katlanabilir ekranlı ilk cihazını 2026’dan önce pazara sunma gibi bir planı bulunmuyor. Bu konuda şimdiye kadar çok sayıda bilgi geldi. Örneğin Samsung Display firmasının, katlanabilir panellerin geliştirilmesinde yüksek bir operasyonel verimlilik elde etmek adına Apple’a yönelik ekiplerini yeniden organize ettiği biliniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung Display ve LG Display’in Apple için aralarında 20,25-inç boyutunda bir seçeneğin de olduğu çok sayıda katlanabilir yapıda panel test ettiği aktarılıyor. Katlanabilir ekranlı iPad için geçtiğimiz aylarda bir haber paylaşan DigiTimes, cihazın yoğun bir geliştirme sürecinde olduğunu ve 2024’ün sonunda resmi olarak lanse edilebileceğini iddia etmişti. Katlanabilir ekranıyla büyük ekran alanını nispeten kompakt bir gövdede sunacak bu dört yıldır masada olduğu aktarılan tablet modeli, maalesef daha oldukça uzakta yer alıyor.

Katlanabilir iPhone yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli