reklamı kapat

POPÜLER

MacBook Air

Apple imzalı ilk katlanabilir ekranlı cihaz bir MacBook olacak gibi görünüyor

Teknoloji devi Apple tarafından pazara sunulacak ilk katlanabilir ekranlı cihaz, bugün yine gündeme getirildiği üzere bir MacBook olacak.

Apple henüz bir katlanabilir ekranlı cihaz pazara sunmadı ve yakında da sunmayacak ancak bu konuda kapalı kapılar ardında farklı çalışmalar yapıyor. Örneğin geçtiğimiz hafta ortaya atılan bir iddiaya göre firma birlikte katlanabilir ekran/ekranlar geliştirmek adına Samsung Display ile ortaklık kurmuş olabilir. Bu konuda Samsung Display ve LG Display haricinde çok da bir alternatifi olmayan (BOE gibi Çinli firmalar var ancak öncelik Samsung ve LG’de) Apple, Güney Kore merkezli ekran devleriyle ilk defa çalışmıyor, bu açıdan henüz kesinleştirmeyen Samsung ortaklığı aşırı da büyük bir sürpriz olmuyor. Yakın zaman önce katlanabilir ekranlı iPhone 2026 sonunda tanıtılabilir, 20,3-inç katlanabilir ekranlı MacBook ise 2025 yılında görücüye çıkarılabilir denilmişti. Bugün ise Ming-Chi Kuo konuştu, Apple imzalı ilk katlanabilir ekranlı cihaz bir MacBook olacak dedi. 20,25 ve 18,8-inç paneller üzerinde çalıştığı aktarılan şirket, söylendiği kadarıyla ekran katlanma yerini tamamen ortadan kaldırmak istiyor, bunun şu aşamada çok yüksek bir maliyet yarattığı söyleniyor. Ancak 2026 yılında gelecek gibi duran bu katlanabilir ve tam ekranlı MacBook, Kuo’nun iddiasına göre gücünü M5 işlemciden alabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz aylarda bazı teknik sıkıntılar nedeniyle 2027 yılından önce pazara sunulmayacağı söylenen ve hatta çok daha uzun süre beklenebilir denilen katlanabilir ekranlı iPhone modeli, geçtiğimiz yıl içinde de bazı olumsuz haberler ile gündeme gelmişti. O zaman ortaya atılan iddialarda, Apple’ın prototip denemeleri için eline geçen katlanabilir ekranlardan memnun kalmadığı, gelen ekranların şirketin beklentilerini karşılayamadığı söylenmişti. Panel konusundaki beklentileri tam olarak karşılanmadan önce ticari bir adım atmayacak gibi duran Apple’ın ilk katlanabilir iPhone modeli, bazı iddialara göre Galaxy Z Flip gibi olabilir. Bu “dikey katlanabilir” gövde formunda iki farklı prototip üzerinde çalıştığı aktarılan Apple, katlanabilir tarafta rekabetin gerisinde kalacak olmasına rağmen hiç ama hiç acele etmiyor.

Apple haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER