reklamı kapat

POPÜLER

katlanabilir ekranlı iPhone

Katlanabilir ekranlı iPhone 2027 yılından önce gelmeyebilir

Bugün gündeme gelen bilgilere göre katlanabilir ekranlı iPhone modeli 2027 yılından önce pazara çıkmayabilir. Cihaz şu aşamada çok uzakta yer alıyor.

Bazı teknik sıkıntılar nedeniyle 2027 yılından önce pazara sunulmayacağı söylenen ve hatta çok daha uzun süre bekletme ihtimali de bulunan katlanabilir ekranlı iPhone modeli, geçtiğimiz aylarda da bazı olumsuz haberler ile gündeme gelmişti. O zaman ortaya atılan iddialara göre Apple’ın prototip denemeleri için eline geçen katlanabilir ekranlar, katı sağlamlık şartlarını ya da testlerini tam olarak karşılayamıyor. Panel konusundaki beklentileri tam olarak karşılanmadan önce ticari bir adım atmayacak gibi duran Apple, bu konuda ilk defa ses getirmiyor. Örneğin başka paylaşımlara göre firmanın ilk katlanabilir iPhone modeli direkt olarak Galaxy Z Flip gibi olabilir. Bu gövde formunda iki farklı prototip üzerinde çalıştığı aktarılan Apple, katlanabilir tarafta rekabetin gerisinde kalacak olmasına rağmen hiç ama hiç acele etmiyor. Apple’ın katlanabilir ekran altyapısını ilk olarak bir iPad’de kullanmak istediği de uzun zamandır gündemde yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple bu bağlamda uzun süredir LG Display ve Samsung Display firmalarından katlanabilir ekran örnekleri de alıyor ve testler gerçekleştiriyor. Şirketin bu testlere göre katlanabilir ekranlı iPad’in tasarımını sürekli olarak güncellediği belirtiliyor, kısa süre söylendiği kadarıylaysa Apple’ın katlanabilir ekranlı ilk cihazını 2026’dan önce pazara sunma gibi bir planı bulunmuyor.

Bu arada Apple farklı katlanabilir cihazlar üzerinde çalışıyor. Örneğin analist Ming-Chi Kuo’ya göre şirket katlanabilir ekranlı bir MacBook geliştiriyor. Geçtiğimiz aylarda Samsung Display ve LG Display’in Apple için aralarında 20,25-inç boyutunda bir seçeneğin de olduğu çok sayıda katlanabilir yapıda panel test ettiği gündeme gelmişti.

İşte bu temelde bir paylaşım yapan Apple analisti Ming-Chi Kuo, şirketin spesifik olarak 20,3-inç boyutunda bir katlanabilir ekrana sahip MacBook (Karşımıza buradaki gibi bir seçenek çıkabilir) üzerinde çalıştığını aktardı. Bu modelin 2027 yılında seri üretime alınacağı düşünülüyor, bunun haricinde bir detay ise paylaşılmıyor.

Bu arada rakiplerden katlanabilir cihazlar gelmeye devam ediyor. Örneğin Vivo kısa süre önce çok iddialı iki farklı X Fold 3 modeliyle karşımıza çıktı.

Katlanabilir ekranlı iPhone yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli