reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 16 Pro

Apple, iPhone üretimindeki otomasyonu artırmak istiyor

Teknoloji devi Apple, bugün çıkan habere göre iPhone üretimindeki otomasyonu artırmak yani çalışan sayısını azaltmak istiyor.

 The Information tarafından paylaşılan habere göre Apple, iPhone üretim/montaj hatlarındaki işçi sayısını önümüzdeki birkaç yıl içinde yüzde 50’ye varan oranda azaltmak istiyor. Apple’ın bunun için daha önce yüksek maliyetler nedeniyle rafa kaldırdığı bazı tedarik zinciri ve üretim otomasyonu projelerini yeniden masaya getirdiği verilen bilgiler arasında yer alıyor. Bu planların arkasında Apple’ın operasyonlardan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Sabih Khan yer alıyor ve süreç özelinde iPhone üretimini otomatikleştirmek için gerekli makinelerin yüz milyonlarca dolara mal olabildiği hatırlatılıyor. Söylendiği kadarıyla Apple’ın daha yüksek otomasyona geçmek istemesinin arkasında, daha fazla kâr elde etmekten çok, personel sıkıntılarının neden olabildiği gecikmeleri ortadan kaldırmak yer alıyor. Apple bir katlanabilir iPhone üzerinde de çalışmalar yapıyor. İlk katlanabilir ekranlı iPhone modeli 2027’de gelebilir ve analistlere göre telefon Huawei Mate Xs 2 gibi görünebilir. Apple henüz bir katlanabilir ekranlı cihaz pazara sunmadı ve yakında da sunmayacak. Ancak firma bu konuda çalışmalar yapıyor ve TrendForce analistine göre katlanabilir iPhone için şu aşamada 2027 yılı hedefleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz aylarda teknik sıkıntılar nedeniyle 2027 yılından önce pazara sunulmayacağı söylenen katlanabilir ekranlı iPhone modeli, 2023’te de bazı olumsuz haberlerle gündeme gelmişti. Ortaya atılan iddialarda, Apple’ın prototip denemeleri için eline geçen katlanabilir ekranlardan memnun kalmadığı, prototip ekranların şirketin beklentilerini karşılayamadığı söylenmişti.

Panel konusundaki beklentileri tam olarak karşılanmadan önce ticari bir adım atmayacak gibi duran Apple’ın, daha önce ilk katlanabilir iPhone modelini Galaxy Z Flip gibi dikey formda hazırlayabilir denilmişti. Şimdi ise cihazın yukarıdaki Huawei Mate Xs 2 gibi olabileceği, yani dışa doğru katlanan ekranı benimseyebileceği iddia edildi. 7,9 inç boyutunda bir ekranı olacağı iddia edilen ürün, henüz kesin değil ancak en üstteki seçenek olabilir. Yani Apple 2027’de pazara daha uygun fiyata Galaxy Z Flip benzeri bir cihaz da çıkarabilir.

iPhone haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli