reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 16 Pro

Apple, iPhone bataryalarının değişimini kolaylaştırmak istiyor

Teknoloji devi Apple, bugün çıkan habere göre iPhone bataryalarının değişimini şimdiye nazaran daha kolay hale getirmek istiyor.

The Information tarafından aktarıldığı kadarıyla Apple, iPhone batarya değişimleri için yeni bir yapışkan ayrıştırma/çözülme teknolojisi üzerinde çalışıyor. Bu yeni teknoloji kapsamında bataryanın şu anda olduğu gibi folyo yerine metalle kaplanacağı söyleniyor. Bu sayede kişilerin küçük bir elektrik akımı uygulayarak bataryayı gövdeden rahatlıkla ayırabileceği belirtiliyor. Bu ilginç görünüyor ve ilk adımın iPhone 16 ailesindeki bir modelde atılacağı belirtiliyor. Apple’ın sonuçlara göre tüm iPhone 17 ailesinde bu teknolojiye yer verebileceği iddia ediliyor. Yine The Information tarafından daha önce paylaşılan habere göre Apple, iPhone üretim/montaj hatlarındaki işçi sayısını önümüzdeki birkaç yıl içinde yüzde 50’ye varan oranda azaltmak istiyor. Apple’ın bunun için daha önce yüksek maliyetler nedeniyle rafa kaldırdığı bazı tedarik zinciri ve üretim otomasyonu projelerini yeniden masaya getirdiği verilen bilgiler arasında yer alıyor. Bu planların arkasında Apple’ın operasyonlardan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Sabih Khan yer alıyor ve süreç özelinde telefon üretimini otomatikleştirmek için gerekli makinelerin yüz milyonlarca dolara mal olabildiği hatırlatılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Söylendiği kadarıyla Apple’ın daha yüksek otomasyona geçmek istemesinin arkasında, daha fazla kâr elde etmekten çok, personel sıkıntılarının neden olabildiği gecikmeleri ortadan kaldırmak yer alıyor. Apple bir katlanabilir iPhone üzerinde de çalışmalar yapıyor. İlk katlanabilir ekranlı iPhone modeli 2027’de gelebilir ve analistlere göre telefon Huawei Mate Xs 2 gibi görünebilir. Apple henüz bir katlanabilir ekranlı cihaz pazara sunmadı ve yakında da sunmayacak. Ancak firma bu konuda çalışmalar yapıyor ve TrendForce analistine göre şu aşamada 2027 yılı hedefleniyor.

iPhone haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli