reklamı kapat

POPÜLER

katlanabilir ekranlı iPhone

Apple’ın katlanabilir iPhone testleri çok iyi gitmiyor

Teknoloji devi Apple’ın katlanabilir iPhone testleri çok iyi gitmiyor gibi görünüyor. Firmaya gelen ekranlar yeterli sağlamlığı sunamıyor.

Ortaya atılan yeni iddialara göre Apple’ın prototip denemeleri için eline geçen ekranlar, katı sağlamlık şartlarını ya da testlerini tam olarak karşılayamıyor. Şirketin bu açıdan katlanabilir ekranlı bir iPhone modelini satışa sunmaktan çok uzakta olduğu belirtiliyor. Panel konusundaki beklentileri tam olarak karşılanmadan önce ticari bir adım atmayacak gibi duran Apple, bu konuda ilk defa gündeme gelmiyor. Örneğin Apple’ın ilk katlanabilir iPhone modeli bazı sızıntılara göre direkt olarak Galaxy Z Flip gibi olabilir. Bu gövde formunda iki farklı prototip üzerinde çalıştığı aktarılan Apple, katlanabilir tarafta rekabetin gerisinde kalacak olmasına rağmen hiç ama hiç acele etmiyor. Apple’ın katlanabilir ekran altyapısını ilk olarak bir iPad’de kullanmak istediği de uzun zamandır gündemde yer alıyor. Apple bu bağlamda uzun süredir LG Display ve Samsung Display firmalarından katlanabilir ekran örnekleri de alıyor ve testler gerçekleştiriyor. Şirketin bu testlere göre katlanabilir ekranlı iPad’in tasarımını sürekli olarak güncellediği belirtiliyor, kısa süre söylendiği kadarıylaysa Apple’ın katlanabilir ekranlı ilk cihazını 2026’dan önce pazara sunma gibi bir planı bulunmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konuda şimdiye kadar başka bilgiler de geldi. Örneğin Samsung Display firmasının, katlanabilir panellerin geliştirilmesinde yüksek bir operasyonel verimlilik elde etmek adına Apple’a yönelik ekiplerini yeniden organize ettiği biliniyor. Samsung Display ve LG Display’in Apple için aralarında 20,25-inç boyutunda bir seçeneğin de olduğu çok sayıda katlanabilir yapıda panel test ettiği aktarılıyor. Katlanabilir ekranlı iPad için geçtiğimiz aylarda bir haber paylaşan DigiTimes, cihazın yoğun bir geliştirme sürecinde olduğunu ve 2024’ün sonunda resmi olarak lanse edilebileceğini iddia etmişti. Katlanabilir ekranıyla büyük ekran alanını nispeten kompakt bir gövdede sunacak bu dört yıldır masada olduğu aktarılan tablet modeli, maalesef daha oldukça uzakta yer alıyor.

Katlanabilir iPhone yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli